Toplam 238 Ürün

AKS NEDİR? AKS NASIL ÇALIŞIR? AKS ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Aks, motorlu araçlarda diferansiyel sisteminden çıkan dönme hareketlerini; önden çekişli araçlarda ön tekerleklere, arkadan çekişli araçlarda ise arka tekerlere eşit oranda gönderen ve aracın ivmesini kazandıran aktarma sistemlerinin parçasıdır. Ayrıca önden çekişli araçlarda sağ ve sol aksların boyları ve bağlantıları farklıdır. Arkadan çekişli araçlarda ise aks boyları aynıdır. Aynı zamanda frene basıldığında, virajlara giriş ve çıkışlarda aracın güvenliğini ve konforunu sağlayarak aracın şerif içerisinde kalmasına, sürücü ve yolcuların konforunu sağlamakla yükümlüdür.

Aksları oluşturan ana parçalar; rulman, keçe ve körüklerdir. Aksların merkezlenmesini sağlayan aks rulmanları, aks kovanının içerisinde yer alır. Aks keçeleri aks kovanına monte edilir ardından aks kovanı ile mili arasındaki yağın sistemin dışına çıkmasını engeller. Aks körükleri ise aksın iç ve dış bölümünde yer alarak dışarıdan gelebilecek yabancı maddelerin rulmanlara girmesini engeller.

Aks parçasının sağlıklı ve sağlam olması araç için oldukça önemlidir çünkü aracınızın tekerleklerini hareket ettirmekle mükelleftir. Akslar aracın olağan bütün yükünü akslar taşıdığı için herhangi bir arıza durumunda aracın kontrolünü kaybetmenize ve olası kazalara sebep olacaktır.  

Aks ömrünü uzatabilmek için;

  • Ruhsat belgesi içerisinde yer alan 'azami yük ağırlığı' kısmında belirtilen miktardan fazla yük taşımamak

  • Keçelerinizin kontrolünü zamanında yaptırmak ve kontağı kapalı şekilde beklerken yağ veya sıvı sızıntısı varmı diye dikkatli olmak

  • Rulmanlarınıza çevreden gelebilecek herhangi bir darbe veya yabancı madde sonunda rulmanlar hasar görebilir, dolayısıyla bu da aks arızalarına yol açabilir


 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Aks Kafası için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA