130 BİN'den FAZLA ÜRÜN İLE HİZMETİNİZDEYİZ
HER TÜR ARACA UYGUN YEDEK PARÇALAR
TÜM ÜRÜNLER ÜRETİCİ GARANTİSİ ALTINDADIR
  • menu
  • MENÜ
close
menu
Close
Aks Ekipman
26 Ürün
Aks Nedir, Ne İşe Yarar?
Aks halk arasında dingil adıyla da anılmaktadır. Motorlu araçlarda diferansiyel sisteminden çıkan dönme hareketini tekerleklere ulaştıran çelik mile denir. Bir başka deyişle motorun sağladığı tork ve gücü tekerleğe aktaran elemandır. Bu işlev sırasında yolcular da dahil aracın tüm yükünü üstlenmektedir. Bununla birlikte araç hız kazanırken, viraja girdiğinde, virajdan çıkarken ya da frene basıldığında güvenliği ve konforu sağlamakla yükümlü olan parçadır.

Diferansiyel kısmında sağ ve sol kısımda olmak üzere iki tane aks yer alır. Aksları oluşturan genel aksamlar keçe, rulman ve körüklerdir. Aksların merkezlenmesini sağlayan aks kovanında yer alan aks rulmanlarıdır. Aks kovanı ile aks mili arasındaki yağın sızmasını engellemesi için aks keçeleri aks kovanına monte edilir. Aksın iç ve dış bölümünde yer alan kısmında aks körükleri vardır. Dışarıdan gelebilecek yabancı maddelerin rulmanlara girmemesini sağlar.

Arka veya önden çekişli olma durumuna göre akslar farklılık gösterir. Örnek verecek olursak, önden çekişli araçlarda aks boyları ve bağlantı biçimleri sol ve sağ yanlarda farklıdır. Aks boyları arkadan çekişlilerde birbirlerine eşittir.
tune
METS GLOBAL DIŞ TİCARET MEDİKAL OTOMOTİV ELEKTRONİK İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD ŞTİ
05078084573
©2024 METS GLOBAL DIŞ TİCARET MEDİKAL OTOMOTİV ELEKTRONİK İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD ŞTİ Her Hakkı Saklıdır.
expand_less
assured_workload
Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır.
Buradan "Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme" metnini okuyabilirsiniz.
Tamam