Toplam 196 Ürün

AKS KAFASI


Aks kafası aksın birleşme yerlerinden biri olan aks kafası direksiyonun duruşuna bakmaksızın diferansiyelden aldığı gücü tekerlere iletmeye yarayan bağlantı parçasıdır. Aks kafası aracınızın sürüş anında ki hareketlerine bağlı olarak amortisörün aşağı ve yukarı titreşimlerini takip eder. Aks kafasının en önemli özelliklerinden biri de tekerleğin dönme açısını baz alarak ,açıya uygun bir şekilde hareket edebilmesidir.

Aks kafası arızaları nasıl anlaşılır?

  • Araç düz bir zemin / yol üzerinde giderken bile zıplıyorsa

  • Aks körüğünüzün çevresinde sızıntı (gres / yağ vb.) Görünüyorsa

  • Araç hareket halindeyken direksiyonda titremeler yaşanıyorsa

  • Araçtan metal sürtme sesi benzeri bir ses duyuluyorsa

  • Vuruntu sesi duyuluyorsa ( fakat vuruntu sesi diferansiyel dişlilerden, aks lalesinden veya aks kafasından gelebilir) sesin kaynağını bulmak için en yakın servise başvurun


AKS NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?


Aks, motorlu araçlarda diferansiyel sisteminden çıkan dönme hareketlerini; önden çekişli araçlarda ön tekerleklere, arkadan çekişli araçlarda ise arka tekerlere eşit oranda gönderen ve aracın ivmesini kazandıran aktarma sistemlerinin parçasıdır. Ayrıca önden çekişli araçlarda sağ ve sol aksların boyları ve bağlantıları farklıdır. Arkadan çekişli araçlarda ise aks boyları aynıdır. Aynı zamanda frene basıldığında, virajlara giriş ve çıkışlarda aracın güvenliğini ve konforunu sağlayarak aracın şerif içerisinde kalmasına, sürücü ve yolcuların konforunu sağlamakla yükümlüdür.

Aksları oluşturan ana parçalar; rulman, keçe ve körüklerdir. Aksların merkezlenmesini sağlayan aks rulmanları, aks kovanının içerisinde yer alır. Aks keçeleri aks kovanına monte edilir ardından aks kovanı ile mili arasındaki yağın sistemin dışına çıkmasını engeller. Aks körükleri ise aksın iç ve dış bölümünde yer alarak dışarıdan gelebilecek yabancı maddelerin rulmanlara girmesini engeller.

Aks parçasının sağlıklı ve sağlam olması araç için oldukça önemlidir çünkü aracınızın tekerleklerini hareket ettirmekle mükelleftir. Akslar aracın olağan bütün yükünü akslar taşıdığı için herhangi bir arıza durumunda aracın kontrolünü kaybetmenize ve olası kazalara sebep olacaktır.

Aks ömrünü uzatabilmek için;

  • Ruhsat belgesi içerisinde yer alan 'azami yük ağırlığı' kısmında belirtilen miktardan fazla yük taşımama

  • Keçelerinizin kontrolünü zamanında yaptırmak ve kontağı kapalı şekilde beklerken yağ veya sıvı sızıntısı var mı diye dikkatli olmak

  • Rulmanlarınıza çevreden gelebilecek herhangi bir darbe veya yabancı madde sonunda rulmanlar hasar görebilir, dolayısıyla bu da aks arızalarına yol açabilir.


Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Aks Keçesi için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA