Toplam 15 Ürün

PORYA BİLYASI ( AKS RULMANI / TEKER AKSI ) NEDİR? ÖMRÜ NASIL UZATILABİLİR? PORYA BİLYASI BOZULURSA NE OLUR? PORYA BİLYASI DEĞİŞİMİ NEDİR?


Porya bilyası veya teker aks bilyası olarak da bilinen aks rulmanı   araçlarda tekerleklerin arka kısmında bulunur ve tekerleklerin dönmesini sağlar. Aks milinin geçtiği rulman olarak da betimlenebilen porya bilyası çelikten üretilen küçük yuvarlak bir parçadır. Porya bilyalarının amacı aşınma ve sürtünme etkilerini azaltmaktır.  

Tekerlek bilyaları hızlanma , frenleme , viraj alma gidi kuvvetlerden kaynaklanan yarı çapsal ve eksenel yükleri desteklemek adına üretilmiş ve güvenlik açısından oldukça önemli bir parçadır. Porya bilyaları için ortalama 136000 km ile 160000 km arasında ömür biçilmiştir fakat olası ihtimallere karşı arızaları tespit edebilmek güvenli bir sürüş için oldukça önemlidir çünkü fark edilmeyen bir porya bilyası sebebiyle araç kontrol kaybı , ani fren anlarında beklenmedik ve en önemlisi aşırı hızlarda tekerlekleriniz çıkabilir çünkü tekerlek bilyaları sadece lastik teçhizatının poryayla beraber dönmesine izin vermekle kalmaz , bunlara eş zamanlı olarak aracın ağırlığını da yüklenir.

 

Peki porya bilyası / aks bilyası / aks rulmanı arıza belirtileri nelerdir ?

  • Tekerleklerden sürtünmeye benzer cızırtılı veya uğultulu bir ses geliyor ise

  • Araç olağan seriliğini kaybetmiş ise

  • Yokuş aşağı inerken bile sanki düz yolda seyahat ediliyormuş gibi aracınızı alıkoyan bir güç varmış gibi hissediyorsanız


Aracınızı en kısa zamanda bir servise götürmenizi tavsiye ederiz.  

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Aks Ekipman için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA