Toplam 486 Ürün

ALTERNATÖR RULMANI (GERGİ KASNAĞI / GERGİ BİLYASI) NEDİR? ALTERNATÖR RULMANI NEDİR? GERGİ KASNAĞI NEDİR? GERGİ BİLYASI NEDİR?  


Alternatör rulmanı; halk arasında gergi bilyası veya gergi rulmanı olarak da bilinir, araçda bulunan tahrik kayışı sisteminin en önemli parçasıdır. Triger kayışları yada v kayışları, motor tarafından yaratılan gücün bir kısmını alternatör (şarj dinamosu) hidrolik direksiyon pompası, su pompası ve klima kompresörü gibi parçalara iletmek   için kullanılır. Fakat, bu kayışların başka aksesuarlara güç aktarılabilmesi için doğru gerginliğe sahip olmaları gerekmektedir. İşte bu sırada gergi kasnağı ortaya çıkar.

Gergi kasnağı olarak da bilinen alternatör rulmanı, motor kayışlarında stabil olan gerginliği sağlamak adına kullanılır. Çoğunlukla, bir yay mekanizmasına yada ayarlanabilen pivot noktası vardır. Yay tipli mekanizmalar, kayışın gerginliğini kendiliğinden ayarlar, böylece her an kayışın olması gereken gerginlikte çalışmasına yardımcı olur. Bu tür kasnakların periyodik aralıklarla değiştirilmesi gerekir, çünkü yayın gerginliği zaman aşımı ile zayıflayabilir ve kopabilir. Pivot tipe sahip olanlar ise, bir civata yardımıyla manuel olarak kurulur. Her ikisi türde farklı motor aksesuarlarını çalıştırabilmek adına motor kayışlarının sabit bir gerginlikte kalması için kullanılır.

Triger sistemli araçlarda kullanılan kayışın dişli olması nedeniyle bu tür araçlarda tırtıklı şeritlere sahip gergi kasnakları kullanılır. V kayışına sahip araçlarda bulunan kasnaklar düzdür.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Alternatör Ekipman için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA