Toplam 570 Ürün

AMORTİSÖR TAKOZU NEDİR? AMORTİSÖR TAKOZU NEREDE KULLANILIR? AMORTİSÖR TAKOZU ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR ?


Amortisör takozu veya amortisör kulağı olarak da bilinen amortisör takozu; amortisörü aracın şasisi ile birleştiren parçaya verilen addır. Çoğu amortisör takozu, aynı zamanda direksiyon mili ile hareket eden bir bilye yatağı içerir. Direksiyon sağa veya sola çevrildiğinde amortisör bilye yatağında döner bu nedenden dolayı amortisör bilyası direksiyonun tepkisini etkileyen en önemli bileşenlerden biridir. Amortisör takozunun görevi, taşıt çukur, kasis vb. Engebeli zeminlerden geçerken oluşan darbelerin etkisini ve titreşimlerini hafifletmektir.

Amortisör takozları helezon yaylarla birlikte aracın bütün yükünü üstlenirler. Amortisör takozları uzun zaman dayanacak şekilde tasarlanmış olsalar da çukur ve kasislerin sebep olduğu sert hareketler aracı savurarak takozların zamanla aşınmasına neden olur. Bunların yanı sıra kar, nem , tuz, sıcaklık vb. Çevresel faktörlerde aşınma sürecini ivedileştirmektedir.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Bijon  için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA