Toplam 192 Ürün

ATEŞLEME BOBİNİ NEDİR? ATEŞLEME BOBİNİ KAÇ PARÇADAN OLUŞUR? ATEŞLEME BOBİNİ ARIZA BELİRTİLERİ NEDİR?


Anahtarı çevirip aracı çalıştırdığınız anda   mekanik hareketin başlaması için; motordaki bujilerin hava ve yakıt karışımını ateşlemesi gerekmektedir. Bu sistemin en kıymetli parçalarından biri de ateşleme bobinidir.

Arabalarda bulunan akü 12 voltluk düşük bir gerilime sahip olduğu için bujinin ateşlemeyi başlatabilmesi için ihtiyaç duyduğu voltu üretmekte yetersiz kalıyor. Temele bakıldığında küçük bir transformatör olan ateşleme bobini ; araç aküsünden gelen 12 voltluk gerilimi motorun ihtiyaç duyduğu yüksek volt seviyesine yükseltmeye yarıyor.

Ateşleme bobinleri genellikle kompakt elektrik transformatörleri olarak da   bilinir.  

Araçta bulunan her buji kendi ateşleme bobinine sahiptir ve ub bobin ya fiziksel olarak kablolar aracılığıyla bujiye bağlanır ya da kablo kullanmadan bujinin üzerine yerleştirilir.

Bujinin, yakıtı ateşleyebilecek bir elektrik kıvılcımı oluşturmak için yaklaşık 15.000 ila 20.000 volt elektrik ihtiyacı vardır. İletim gücü için sağlam ateşleme bobinleriniz olmaz ise   bu durum fazla yakıt tüketimine ya da motorun yanlış ateşlenmesine bağlı olarak bir takım sorunlara neden olur.  

Zahmetli bir ateşleme bobininin düşük veya aşırı yüksek voltajlı bir aküyle de ilişkili olma ihtimaline dikkat etmek önemlidir. Bu aynı zamanda araç ile ilgili başka sorunların ortaya çıkmasına sebep olur fakat yeni bir akü takası ile birçok sorunun ortadan kalkabilir.    

 

Ateşleme bobinleri üç temel parçadan oluşmaktadır. Bunlar:

  • Birincil sargı:

  • İkincil sargı:

  • Demir çekirdek:  


Kontak anahtarı açık konumuna getirdiğimizde birincil sargıdan geçen akım demir çekirdek ve çevresinde manyetik bir alan oluşturuyor ve kontak kesildiğinde birincil akım çökerek çekirdekteki manyetik alan kısmen daralıyor. Manyetik alandaki bu aniden oluşan   kırılma ikincil sargı boyunca çok yüksek frekansta bir gerilime sebep oluyor. İndüklenen voltajın büyüklüğü 50 bin volta ulaşarak ateşleme yapmak üzere bujiye iletiliyor.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Ateşleme Sensörleri için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA