Toplam 1 Ürün

AVARA (AVARE) KOL NEDİR? AVARE KOL NEREYE BAĞLIDIR? AVARE KOL NASIL TEST EDİLİR? AVARE KOL ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Avara kolunun mili gövdeye, diğer ucu ise bir döner bağlantı ile uzun ara rota bağlıdır. Bu kol uzun ara rotun bir uç kısmına desteklidir ve uygun konumda uzun ara rotun hareketini kısıtlar.  

Avare kolunun paralelliğini ayarlamak için aracın çerçeve temaslı bir vinç üzerine kaldırılması gerekir. Ardından, ya avara kolu montaj cıvatalarının gevşetilmesi ve kolu çerçevedeki yuvalara yeniden konumlandırılması ya da avara kolu konumunu değiştirmek için avara kolu montaj braketinin tabanındaki dişli bir burcun çevrilmesi gerekir. Avara kolu, pitman kolu ile aynı ivme hızında direksiyon ile dönme kabiliyetine sahipken, arabanın gövdesine sıkı bir şekilde takılmalıdır.

Arızalı avara veya pitman kolunun belirtileri ; direksiyon kontrolünün kaybolması, direksiyon tepkisinin azalması, arabanın bir tarafa çekilmesi, sallanma ve lastiklerde düzensiz aşınmadır.

Kötü bir avara kolu neye benziyor?

Lastikler tepki göstermeden önce direksiyonunuzun gevşek olduğunu ya da fazladan boşluk olduğunu fark ederseniz bu avara kolunuz yada pitman kolunuz da bir sorun olduğunun işareti olabilir. Bu kollar tümüyle başarısız olursa, aracınızdaki direksiyon hakimiyetini tamamıyla kaybedersiniz.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Direksiyon Burcu için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA