Toplam 14 Ürün

BALATA FİŞİ NEDİR? BALATA FİŞİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Balata fişinin kullanım amacı aracın ikaz lambalarının yakmaktır. Eğer devamlı olarak fren balataları aşınırsa ve artık kullanım açısından tehlike yaratacak hale geldiyse ikaz lambaları yanacaktır.

Araçların yol tutuş kabiliyetini arttırmak, her türlü hızda kolayca yavaşlama ve durma eylemlerini sağlamak adına son derece kaliteli fren sistemi olması gerekir. Disk yüzeylerinde aşınma oluşmasını engellemek ve aracın her an ve zaman için fren sisteminin kontrol edilmesini sağlamak adına bir fiş fiş ile bağlantı yapılır. Tekerleklerin arka kısımlarında bulunan balatalar ve fren sistemi arasındaki birleşmenin doğru kurulması önemlidir

Araçların güvenli bir şekilde yollarda bulunabilmesi için iyi bir fren sisteminin bulunması şarttır. Bu fren tertibatının en önemli noktası fren balatalarıdır. Balatalar tekerlerin arka kısmında bulunan disklere sürtünme yoluyla aracın yavaşlamasını veya tamamen durmasını sağlar. Bunun için bir çok araçta hidrolik fren mekanizması kullanılır. Aynı zamanda modern araçlarda ABS gibi çok kuvvetli fren sistemleri de devreye girmektedir. Hızlı kullanılan araçta balataların disk yüzeyine sürtünmesi zaman aşımıyla ciddi anlamda tahribatlara sebebiyet verir. Yüksek ısı ve sürtünmenin etkisiyle balatalar yıpranır.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Balata Sacı için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA