...

BASINÇ KONVERTÖRÜ NEDİR? BASINÇ KONVERTÖRÜ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? BASINÇ KONVERTÖRÜ NE İŞE YARAR?


Basınç konvertörü nedir diye soracak olursanız, öncelikle; aracınızın ömrü motorunuzun ömrüyle eş değer bir orana sahiptir. Motorda harcadığı enerjiye karşılık olarak oluşan baskılara karşı koyabileceği oranda performansını korumaktadır. Hareketinin temelini oluşturan yakıtın silindirlerde yakılmasıyla birlikte itici bir güç ortaya çıkıyor. Bu itici gücün sonrasında oluşan atık gazlar, fazladan basınç maddesine dönüşüyor. Turbo motor, gaza basıldığı zaman size yanıt veren silindirler ve aracınızın çevik davranışları sonucunda meydana   gelen atık gaz, beklenenden fazla olduğu zaman devreye basınç konvertörü giriyor.

Motorun yükünü azaltmak adına fazla havanın hızla dışarı çıkarılmasını sağlıyor. Motorun egzoza gönderdiği hava yolu üzerinde bulunan basınç konvertörü, elektronik parçalar ile bağlantılı olarak çalışmaktadır. Araç motorunda aşırı basınç olduğu verisi , basınç sensöründen basınç konvertörüne gönderiliyor. Birbirine bağlı olan iki parça arasındaki baskı elektrik akımı ile gerçekleşmektedir. Basınç konvertörü, elektrik akımı tarafından uyandırılarak vanaları açıyor ve ardından direkt olarak fazla havanın egzoza doğru yönlendirilmesini sağlıyor. Kendi içinde farklı bir kaç birimlerden oluşan araba basınç konvertörü, içerisinde bir adet bobin bulunduruyor. Elektro mıknatıs görevi gören bobin sayesinde valflerin açılma/kapama eylemlerini yapmasını sağlayan piston harekete geçiyor. Basıncın artması ile   gönderilen elektrik, vanaların açılması için hareket kazandırıyor. Yeteri kadar gaz boşaltıldıktan sonra sensör tarafından elektrik akımı kesiliyor ve akımın kesilmesi sonucunda piston eski konumuna gelerek hava akışını sona erdiriyor.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda EGR Borusu için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA