Toplam 2 Ürün

BASINÇ REGÜLATÖRÜ NEDİR? BASINÇ REGÜLATÖRÜ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Basınç regülatörü; bir adet sensör, bir adet kontrol cihazı ve bir adet vanayı içerir; tam bir basınç kontrol döngüsüdür. Mekanik olduğu için kendi kendine yetebilen ve harici enerji kaynağına ihtiyaç duymadığı için regülatör olarak tanımlanmaktadır.

Basınç kontrolü adına birçok uygulamada kontrol vanası veya regülatör   kullanılabilir. Peki bu iki seçenek arasında doğru seçimi nasıl seçim yapmak gerekli?

Bilhassa küçük boyutlarda bulunan regülatörler; bir kontrolcü , transmitter ve vanadan ibaret olan kontrol vanası çözümüne göre daha ucuza mal edinebilirler. Bunların yanı sıra montaj , satın alma ve bakımı da bir arada düşünerek hesaplarsak daha az maliyet ile çözüme oluşturulabilir. Fakat uygulama daha geniş bir vanaya ihtiyaç duyulduğunda, ekonomik açısından avantaj kontrol vanasından yana değişmektedir.

Regülatörlerde ise yerleşik kontrolcü adı verilen bir parça vardır ve harici olarak sisteme hiç bir hava kaynağı gerektirmez. Bu özellik araç sahiplerine satın alma ve montaj masraflarından tasarruf edilmesini sağlar. Regülatörler, sistemlerini çalıştıracak gücü eylemin akışkandan aldığı için hava kaynağı sebebi ile herhangi bir problem yaşama ihtimali ortadan kaldırılır. Kritik uygulamalarda yada basınçlı hava kaynağına uzak olunan zamanlarda bu özellik oldukça büyük bir önem taşır. Fakat, regülatörlerde bulunan diyafram sıkıntısı vananın açılmasına neden olarak sorun yaratabilir.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Basınç Valfi  için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA