Toplam 10 Ürün

BASINÇ VALFİ NEDİR? KAÇ ÇEŞİT BASINÇ VALFİ VARDIR? BASINÇ VALFİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Basınç kontrol valfleri; elektriksel, mekanik veya hidrolik hareket yardımı ile sistem basıncını istenilen seviyeye ulaştırırlar. Basınç kontrol valfleri sistemi; güç kaybına, hasara ve aşırı ısınmaya karşı korur.

Basınç kontrol valflerinin kullanım amaçlarına göre üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar:

  • Basınç düşürme valfi

  • Basınç emniyet valfi

  • Basınç sıralama valfi


 

 

Basınç düşürme valfi

Hidrolik sistem içerisinde bulunan sisteme tank üstünden geçen akışkanın basıncını, sistemin ihtiyacını baz alarak kullanılacak akışkan basıncına göre ayarlanması istenildiği zamanlarda kullanılır.

 

Basınç düşürme valfi nasıl çalışır?

Pompanın basıncını güvenli seviyede tutan emniyet valfleri den farklı olarak basınç düşürme valfleri sistemin çıkış basıncına da etki eder. Basınç düşürme valfi çıkış basıncını sabit tutmak ya da pompa basıncını düşürmek adına sistem içerisindeki ana basıncın altında kalan değerin dengelenmesi ile sağlanır. Bu şekilde sistemin bir parçasını sistem basıncından daha az bir değere ayarlayabilmek mümkün olur.

Basınç emniyet valfi

Hidrolik sistemde herhangi bir nedenden ötürü oluşan basınç yükselişini olması gereken   seviyede tutarak sistemi aşırı basınç tehlikesinden kurtarır

 

Basınç emniyet valfi nasıl çalışır?

Basınç emniyet valfi; yay, gövde, popet ve ayar kolundan oluşmaktadır. Sistem içinde bulunan basınç popetin açılması yönünde ve popet yüzeyine doğru olarak basınç uygular. Bu oluşan basıncın dengelenmesi adına, popetin arka kısmında bulunan yaya ayar kolu desteği ile kuvvet ayarı yapılır. Basınç emniyet valflerinin genel olarak herhangi bir göstergeleri bulunmamaktadır. Basınç emniyet valfi ayarı sistemde bulunan basınç hattına bağlı halde bulunan bir manometre ile yapılmaktadır ve sistem içindeki bütün debilerin bu valf üstünden geçmesine dikkat edilmektedir, sistem üstünde açık merkezli valf ya da pompa çıkışını tank tarafına açan valfler var ise, bu valflerin tank ile olan bağlantıları kesilecek şekilde basınç emniyet valfinin yeniden ayarlanması gerekir.

 

Basınç sıralama valfi?

Hidrolik mekanizmalar içinde birden çok hidrolik silindir ve hidrolik motorun farklı zamanlarda çalışması ve farklı görevler başarması istenilen zamanlarda basınç sıralama valfi kullanılmaktadır.

 

Basınç sıralama valfi nasıl çalışır?

Pompa üstünden gelen basınç sırası ile; silindirlere ve tanka iletişim sağlanırken düzenli bir şekilde gerçekleşir. Normalde açık yada kapalı olarak kullanılabilir ve diğer bir sistem devreye girmeden önce hidrolik basıncını sağlamak adına kullanılabilir.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Benzin Deposu için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

 
HEMEN ARA