Toplam 32 Ürün

BENZİN DEPOSU (YAKIT DEPOSU) NEDİR? BENZİN DEPOSU ALINIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR NELERDİR? BENZİN DEPOSU ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Benzin deposunun (yakıt deposu) görevleri:

Yakıt deposu olarak da bilinen benzin deposu, motorun çalışması ve aracın belirlenen mesafede gidebilmesi için gerekli olan yakıtı temiz ve güvenli bir şekilde depolayacak kapasitede üretilmiş olan yakıt sistemi elemanıdır. Benzin deposu kapasitesinin yeterli olması ve yakıtın çalkalanarak köpürmesini engellemesi sağlanır.

Benzin deposunun (yakıt deposu) yapısal özellikleri:

Aracın bagaj kısmı veya yanında bulunan doğru yere bağlı halde çok çeşitli tiplere sahip yakıt deposu araca monte edilmektedir. Yakıt depoları çoğunlukla hacim ve biçim bakımından farklılık gösterir. Örnek verecek olursak; çelik sacdan üretilen depolar, aşınmaya karşı direnebilmek için iç yüzeyleri koruyucu maddelerle kaplanmıştır. Yakıt depolarının araca sabitleme   ve geri akış parçaları, boşaltma parçası doldurma parçası ve hava boşaltma parçaları vardır. Paslanmayı önlemek için kalay/kurşun alaşımı ile kaplanır. Çoğunlukla küçük tonajlı kamyonlar ve   otomobillerde taşıtın arkasına, otobüs, büyük tonajlı kamyon ve ağır iş makinelerinde ise taşıtın sol veya sağ tarafından şasiye saptama yapılır. Depodaki yakıt miktarı, şamandıralı bir gösterge sayesinde şoför tarafından görülebilmektedir.

Deponun alt kısmında su ve tortuların birikmesi adına yapılan bir tortu çukuru ve ilave olarak bir adet boşaltma musluğu vardır. Ortalama 500 saatlik çalışma süresinden sonra bu musluk açılır ve biriken su/tortu boşaltılır. Aynı zamanda depoda, depo dibindeki su, tortu ve kalıntıların sisteme girmesini önlemek adına dipten 3,5-5 cm ye kadar yukarıda olan bir adet çıkış borusu ve bir adet de geri dönüş borusu vardır. Ağır taşıt depolarında, yakıtın çalkalanmasını ve köpürmesini önlemek adına, üzerinde delikleri bulunan deflektör plakalarına sahiptir. Depo üstünde bulunan havalandırma düzeneği, depoda bulunan yakıtın üzerinde sürekli olarak açık hava basıncının olmasını temin eder. Yeni nesil dizel motorlarda plastik hammaddeden yapılan yakıt depoları yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Tercih sebebi genellikle hafif ve uzun ömürlü olmasıdır.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Benzin Deposu için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA