Toplam 126 Ürün

BUJİ NEDİR? KAÇ ÇEŞİT BUJİ VARDIR? BUJİ ARIZALARI NELERDİR?


Bujiler elektriği kullanarak yakıtın sıkışmasını sağlayan ve buna bağlı olarak aracınızdaki pistonların hareket etmesini sağlayan   küçük metal mekanizmalar olarak tanımlanabilir.

Bujiler, elektrik ileterek motorun çalışmasını sağlayan metal parçalardır. Bujiler motor işlevini ve performansını arttırmaya yarayan en önemli faktördür fakat bu mekanizmalar, kullanıma ve süresine bağlı olarak zamanla yıpranır bu sebepten dolayı da aracınızda performans kayıpları meydana gelebilir. Bu yüzden bujilerin max iki yılda bir değiştirilmesi gerekir.

  • Modern motorlarda bulunan standart bujiler, bujinin ucunda göz ile görebileceğiniz nikel bir alaşım ile çevrili ve bakır elektrot çekirdeğe sahiptir. Bujinin içi ise elektrik transferine yardımcı olan porselenle kaplanmıştır.  

  • Birinci sınıf buji diye tabir edilen bujiler ise; nikel alaşımın yerine platin ya da iridyum gibi değerli metal kullanılarak üretilir. Bu metaller standart bujilere oranla daha yüksek sıcaklıklara dayanabilecek güçtedir ve bunlara bağlı olarak daha yüksek fiyatlardan satılır


 

Bujilerin çeşitleri nelerdir?

Bujilerin temelde iki çeşidi vardır.  

  • Sıcak bujiler: sıcak bujiler daha fazla yalıtıma sahiptir ve çoğu standart motorda sıcak buji kullanılır.

  • Soğuk bujiler: soğuk bujiler yüksek beygir gücüne sahip, yüksek sıkıştırmalı motorlarda kullanılır.


 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Buji Başlığı için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA