Toplam 221 Ürün

BUJİ KABLOSU NEDİR? BUJI KABLOSU NE İŞE YARAR? BUJI KABLOSU ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Buji kablosu, aracınızın ateşleme bobini, akünün normal şartlarda sahip olduğu 12v gücünü yaklaşık olarak 25.000 volt gibi çok yüksek bir güce dönüştürür. Bu yüksek gerilim enerjisinin, direnç sebebiyle kayıpsız bir şekilde bujilere taşınması gerekmektedir. Bu işlem tam anlamıyla buji kablolarının üretilme sebebidir. Bu iletken kabloların çevresi kalın ve koruyucu bir malzeme tabakası ile birlikte koruyucu görevi gören silikon veya kauçuk kılıfla sarılmıştır.   Her buji kablosunun bir ucu ateşleme bobinine bağlanır ve diğer ucu bujiye bağlanır.  

Her bir buji için sadece bir buji kablosu mevcuttur. Zaman aşımına bağlı olarak yalıtım parçaları bozulabilir veya yıpranmış/çatlamış buji kabloları kıvılcım çıkarabilir ve   hasar gören parçaların en kısa süre içerisinde değiştirilmesi gerekir.

Buji kablosu;ateşleme bobininden iletilen yüksek voltajlı elektriği bujilere aktarabilmek adına kullanılan kabloya denir. Buji ve buji kabloları tek başlarına elektrik üretebilen parçalar değillerdir ve buji kabloları gelen yüksek voltaj elektriği taşıyıcı, bujiler ise gelmiş olan enerjiyi kıvılcıma çeviricidir.

 

Buji kablosu çeşitleri;

  • Sabit direnç teli:  

  • Dağıtılmış direnç kablosu:

  • Endüktans (mag) kabloları:


 

BOBIN KABLOSU NEDİR? BOBIN KABLOSU NE İŞE YARAR? BOBIN KABLOSU ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Genel olarak bakıldığında bobin kablosu LPG sistemiyle entegre edilmiş eski tip sistemlerde sinyal bobinden çıkan bobin kablosu ile alınır. Fakat yeni sistemli araçlarda ise durum farklıdır. LPG ekipmanlarının sağlıklı bir çalışma sürdürebilmesi adına aracın elektrik kontrol ünitesinin (ecu) rpm sinyali   çıkışından alınmaktadır. Ateşleme bobinleri kimi araçta yalnızca bir adet varken kimi araçlarda silindir başına bir adet olarak bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse 8 silindirli bir araçta 8 adet ateşleme bobini bulunurken diğer markaya ait olan bir araçta yalnızca bir adet ateşleme modülü vardır. Fakat genel olarak 2000 ve öncesi modellerin çoğunda tek bobin vardır.

Bobin arızalarına bakıldığında ise genel olarak 'bobin yakma' diye tabir edilen bir sorun çıkmaktadır. Araçların bobin yakmalarının sebebi %80 ihtimal ile akünün çok şarj etmesinden kaynaklanır ve buna bağlı olarak bobin kablosu da hasar görür . Hasar gören bobin kablolarının en kısa sürede değiştirilmesi gerekmektedir.

Ateşleme bobini arızaları nasıl belli olur?

  • Egzozdan siyah duman atması: araçtan çıkan yoğun dumanda ki benzin kokusu genel olarak ateşleme bobini arızalarının belirtisidir.

  • Aracın olağandan fazla yakıt yakması : aracınız normalde gitmesi gereken menzilden daha az gidiyorsa ateşleme bobinlerine baktırmak da yarar olacaktır.

  • Motor teklemesi: aracı çalıştırmaya çalışırken veya yüksek hızlarda sürerken sarsılma , öksürme veya tekleme gibi fiillerde bulunuyorsa bu ateşleme bobini arıza belirtisi olabilir.

  • Aracın çalışmaması: araç bobinlerine bobin kabloları aracılığıyla gönderilen düzensiz kıvılcımlar ilk marş basımında geç çalışma ve ya hiç çalışmama gibi sorunlar göstermektedir.

  • Motor ışığı sinyalleri: motor arıza ışığı sembolü yandığı zaman bunu göz ardı etmemek gerekir.


Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Bobin ve Modül için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA