Toplam 78 Ürün

CAM KRİKOSU NEDİR? CAM KRİKOSU NEREDE KULLANILIR?


 

Cam krikosu, araçların yan camlarının açılma ve kapanma işlemini yerine getiren mekanizmalara denir. Cam krikoları, çalıştırma gücüne göre manuel ve elektrikli cam krikoları olmak üzere ikiye grupta piyasaya sürülmüştür.

Manuel cam krikoları

Manuel cam krikosu en temel ve basit olan cam kaldırma mekanizmasıdır. Kapı panelinin içinden çıkan ve dışarı uzanan bir kolu olup bu kolun çevrilme vasıtasıyla cam aşağı veya yukarı yönünde hareket ettirilir. Bu manuel cam krikosunun hareketi insan gücü ile sağlanır. Yeni araba modellerinde manuel cam krikosu kullanımı yerini elektrikli cam krikolarına bırakmıştır.

Elektrikli cam krikoları

Elektrikli cam krikoları adından da belirtildiği gibi   elektrik mekanizması ile çalışmaktadır. Kapı konsol veya kapı panelinde yer alan düğmeler yardımıyla çalıştırılan motorlar kullanılarak cam yukarı ve aşağı yönünde hareket ettirilir.

Cam krikosu tamiri

Cam krikolarının parçaları veya motoru zaman içerisinde kullanım oranına bağlı olarak yıpranır ve çalışamaz duruma gelebilir. Bu ve benzeri durumlarda krikoyu tamamen değiştirmek gereksizdir. Motorunda sorun varsa motoru yada yıpranan plastik ayak, tel ve makara gibi parçalarını değiştirerek çok daha ucuz ve kolay biçimde cam krikolarınızı yeniden çalışır hale gelir.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Çamurluk ve Ekipman için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA