Toplam 42 Ürün

ÇAMURLUK VE EKİPMAN NEDİR?


ÇAMURLUK NEDİR?

Çamurluk aracın dizaynı içinde bulunan ve aracı koruma görevi olan bir parçadır. Tekerin üstünü sararak, araç seyir halindeyken yerden taş , toprak, çamur vb. yabancı maddelerin sıçramasını engelleyen parçaya çamurluk denir. Olası kazalarda ya da alınan darbelerde arka ve ön çamurluklarda göçükler oluşabilir. Böyle olası kazalardan doğan hataların düzeltilme işlemi oldukça kolaydır.  

ÇAMURLUK EKİPMANLARI

Araçlar için çok çeşitli ekipman parçaları sunulmaktadır. Genellikle araçlarınıza yeni bir sistem kurmak için veya kendi zevkinize göre yenilemek istediğinizde bu parçalar fazlasıyla iş görmektedir. Çamurluk ekipmanlarına örnek vermek gerekirse;

Çamurluk sinyali: trafikte seyir halindeyken, şerit değiştirmek için sinyal kullanmak sizin ve trafikte bulunan diğer sürücülerin can/mal güvenliği açısından zorunlu bir işlemdir. Sinyal türleri her araç adına değişiklik göstererek farklı alanlarda yer alabilir.  

Çamurluk venti: çamurluk venti veya çamurluk havalandırma olarak bilinen bu parça araçlarda ön kapının yan kısmında bulunacak şekilde takılmaktadır. Bir çok araç için genel bir tasarım unsurudur.  

Çamurluk ağzı: bütün çamurluklara takılan çamurluk ağzı, dışa doğru kavisli bir yapıya sahiptir. Ek olarak kullanılan bir yedek parça olması sebebiyle araç marka ve modeline göre farklılık gösterir. Çamurluk ağzının genel olarak kullanılma amacı; kaza veya çarpmalarda karşı aracı daha korunaklı hale getirir.  

Çamurluk ekipmanlarına genel olarak bakıldığı zaman çamurluk bölgesi için çok fazla farklı ekipman daha vardır. Mesela; mtb çamurluk, çamurluk ızgarası vb. Gibi ekipmanlar çoğunlukla kişilerin tercihine göre   kullanılmaktadır.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Davlumbaz için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA