Toplam 3 Ürün

DEBRİYAJ BASKI VE BALATA NEDİR? DEBRİYAJ BASKI VE BALATA ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


En net ve öz tabiri ile bir otomobilin debriyaj baskı balatası, motorun yarattığı torku debriyaj diski aracılığıyla şanzıman giriş miline aktaran mekanizmadır. Bu sebeple, manuel şanzımanın işleyişinde hayati bir parçadır. Bir debriyaj baskı balatası, yuvarlak şekilli olmasıyla adının hakkını verir. Ayrıca, içinde vites değiştiriciye bağlı bir de serbest bırakma çatalı tarafından kontrol edilen yaylara ve kollara sahip metal bir parçadır.

Sürücü debriyaj pedalına bastığı anda baskı balatanın içindeki yaylar preslenir, plakayı debriyaj volandan çeker ve debriyaj diskinin hareketine son verir. Ardından sürücü arzu ettiği vitese geçer, pedalı bırakır, kollar serbest kalır, yaylar genişler ve debriyaj plakasını diske geri iter, itilen disk volana geçer ve aracınızın tekerleklerine yeniden güç verir.

Debriyajın bittiği anlamak için ; ilk olarak el frenini çekin ve vitesi 1’e alıp arabayı kaldırmaya çalışın. Motorun devri bitiyor fakat hala stop etmiyorsa büyük ihtimalle debriyaj baskı balatasının yenilenmesi gerekiyordur.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Debriyaj Rulman ve Yatakları   için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA