Toplam 1 Ürün

DEBRİYAJ DİSKİ (DEBRİYAJ BALATASI) NEDİR? DEBRİYAJ DİSKİ NE İŞE YARAR? DEBRİYAJ DİSKİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? DEBRİYAJ BALATASI NE İŞE YARAR? DEBRİYAJ BALATASI ARIZA BELİRTİLERİ NEDİR?


Debriyaj diski, motordan şanzımana güç aktarmak için kullanılan parçaya denir ve debriyaj balatası olarak da bilinmektedir. Debriyaj balatası, debriyaj elemanları ile birlikte çalışarak aracın güç aktarım sistemlerini motora bağlayan ve buna bağlı olarak gücün sürücünün isteği doğrultusunda şanzıman sistemine iletilmesini sağlayan ; şanzıman ile motor arasındaki şanzıman sistemine ait en temel organıdır. Manuel vitesli, otomatikleştirilmiş şanzımanlı ve yeni sistem çift debriyajlı şanzımanlı araçlarda bulunan debriyaj balatası, kilometre arttıkça sürtünme ve ısınmanın etkisi ile incelip bitecek ve bu aşınmaya bağlı olarak kavrama sistemi sıyırmaya başlayacaktır. Böyle bir aşınma söz konusu olduğunda baskı ve balata sisteminin değişmesi gerektiği gerekmektedir. Otomobil sahipleri büyük bir oranla buna dikkat etmiyor ve araçlarını bozulana kadar kullanıyor ve bu ihmalkarlık araçların yolda kalmasına sebebiyet veriyor. Aslında bu sistem çok önemli ve tamamen aşınmasını beklemeden belirli periyotlar aralığında ( Ort. Olarak 80.000km’de bir) değiştirilmesi gerekiyor. Fakat bu kilometre aralığı, kullanıcının deneyimine ve kullanım şekli ile doğrudan bağlantılıdır. Bazı sürücüler 40.000 km de aracın balatasını bitirirken, bazı sürücüler 130.000 km yol kat edebiliyor. Peki debriyaj balatasının aşındığını ve bitmek üzere olduğu nasıl anlaşılır ? Araçların verdiği tepkilerde ki değişiklikler debriyaj balata zayıflamasının en temel göstergesidir.

Debriyaj diski arıza belirtileri :

  • Araç kalkış sırasında titreme yapıyor ise

  • Debriyaj kavrama noktasını normale göre yukarıda almaya başladıysa  

  • Motor bağırsa bile araç ulaşmak istediği güce ve hıza ulaşmakta güçlük çekiyorsa  

  • Araç yokuş/rampa çıkarken ve fazla dur/kalk yaptığında araçtan koku geliyorsa

  • Araç yakıt yakma hızında fazlaca bir artış varsa

  • Araçtaki yük miktarı arttığı zaman araç hareket anında zorluk çekiyorsa

  • Debriyaj disklerinizi en kısa sürede değiştirmeniz gerekmektedir.


Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Debriyaj Merkezi için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA