Toplam 87 Ürün

DEBRİYAJ MERKEZİ NEDİR? KAÇ ÇEŞİT DEBRİYAJ MERKEZİ VARDIR? DEBRİYAJ MERKEZİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Debriyaj alt merkezi ; hidrolik bir mekanizma olan debriyaj alt merkezi, pedal kullanımını kolaylaştırarak daha verimli hale gelmesini sağlayan bir sistemdir. Araç kullanımı sırasında manuel sisteme oranla daha esnek yapısı olduğu için debriyaj alt merkez sürüş sırasında hidrolik yapısı sayesinde konfor sağlar.

Hidrolik sistemler otomobil içerisinde sadece debriyaj alt merkezinden oluşmamaktadır. Aynı zamanda pedala basma esnasında debriyaj üst merkezi ve hidrolik rulman da   çalışmaktadır. Debriyaj üst ve alt merkez full hidrolik mekanizmalarda kullanılmaktadır. Yarı hidrolik sistemlerde ise ; bir adet verici, hortumdan ve alıcıdan oluşmaktadır.

Yarı hidrolik sistemlerde ise ana silindirdeki pistonunu, debriyaj pedal kolu çalıştırmaktadır. Ana pistonun çalışması durumunda hidrolik sıvısı, debriyaj alt merkezine bir adet boru yardımı ile geçer ve bu noktada başka bir piston da debriyajı devreden çıkartmak için farklı bir sistemi çalıştırmaktadır. Araç sistemine debriyaj alt merkez eklenmesi halinde hidrolik sistem ile debriyaj arasındaki bağlantı, serbest bırakma rulmanı ya da debriyaj çatalı ile gerçekleşmektedir.

Debriyaj üst merkezi ;hidrolik bir sisteme sahip olan debriyaj üst merkezi hidrolik sıvının desteği ile debriyaj pedalına hareket kabiliyeti kazandıran parçalarındandır.

Debriyaj üst merkezi aracınız sürüş halindeyken debriyaj pedalına hareket kazandırarak sağlıklı bir sürüş yapabilmenizi sağlayan parçalardan biridir.

İçeriğinde bulunan hidroliğe bağlı olarak aracınızın debriyaj pedal kullanımını kolaylaştıran parçalardan biri olan debriyaj üst merkezi; manuel sistemle kıyaslandığında daha güvenilir, esnek ve işlevseldir.

Debriyaj üst merkezi tam hidrolik ve yarı hidrolik sistemlerde kullanılmaktadır.

Debriyaj üst merkezi yeni nesil araçlarda daha konforlu sürüş için sensörlü hale getirilmiştir. Bu sensörlü debriyaj üst merkezi ; başlatma ve durdurma seçenekleri, elektronik el freni, araç hareket halindeyken seyir kontrolü gibi işlevler yüklenerek oluşturulmuştur.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Debriyaj Ekipman için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA