Toplam 89 Ürün

DEBRİYAJ RULMAN VE YATAKLARI NEDİR? DEBRİYAJ RULMANI (DEBRİYAJ BİLYASI) NEDİR? DEBRİYAJ BİLYASI ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Debriyaj rulman ve yatakları, manuel şanzımanlı araçlarda, fren ve gaz pedalına ek olarak bir de debriyaj pedalı olarak bulunmaktadır. Debriyaj sistemi ana silindir, baskı plakası, balata, bilya   ayırma silindiri, ve debriyaj çatalından oluşmaktadır. Temel olarak görevi tekerlekleri aracın motoruna bağlamaktır. Vitesi değiştirmek için debriyaj pedalına basıldığı zaman, tekerlekler geçici olarak motordan ayrılır.

Debriyaj bilyası, aracı boşa çıkarmak adına kullanılan basit ama önemli bir bileşendir. Bilya da herhangi bir arıza oluştuğunda, vites değiştirmek zorlaşır. Uzun süre değiştirilmeden kullanıldığı takdirde diğer debriyaj ve şanzıman parçalarının arızalanmasına sebep olabilir.

Debriyaj bilyası arıza belirtileri nelerdir?

  1. Garip sesler : rulmanın içinde bulunan bilyaların birbirine yakın olması gerekir ancak, aşınmalar nedeniyle bilyalar arasında fazla boşluk varsa o zaman alışık olmadığımız sesler duyulmaya başlar. Bu sesler tıkırtı, çıngırak, sürtünme, gıcırdama yada hırıltı şeklinde olabilir. Şanzımandan ses geliyor gibi hissedilebilir. Debriyaj pedalına sonuna kadar bastığınız zaman ses daha da belirginleşecek ve ayağınızı pedaldan yavaşça çektikçe uzaklaşacaktır.

  2.  Debriyaj pedalı titreşimleri : debriyaj pedalına basıldığı anda titreşimler hissetmeye başlarsınız ve bu da debriyaj rulmanı arızasına işaret olabilir. Bu titreşimler, bilya ile baskı plakası düzgün bir şekilde hizalanmadığı zamana meydana gelir. Pedala basıldığında, ayağınızda bir nabız atışı etkisi yaratabilir.

  3.  Vites değiştirme sorunları : vites değiştirirken zorluk çektiğinizi hissederseniz debriyaj bilyasının arızalı olma ihtimali yüksektir. Debriyajın görevini tam yapamaması bu arıza için en büyük etkendir.  

  4. Debriyaj sertleşmesi : rulman yağ özelliğini zaman aşımı ile kaybeder ve aşınmaya başlar. Bilya ne kadar aşınmış ise, debriyaj pedalına kuvvet uygulamak o kadar zorlanacaktır. İlerleyen günlerde debriyaja hiç basılamayacak noktaya bile gelecektir. Böyle durumlarda arıza göz ardı edilirse vites değiştirmeniz ve dolayısı ile aracı kullanmanız imkansız hale gelecektir.


Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Kilometre Dişlisi için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA