Toplam 263 Ürün

DEBRİYAJ SETİ (BASKI BALATA) NEDİR? DEBRİYAJ SETİ NEDİR? BASKI BALATA NEDİR? DEBRİYAJ SETİ KAÇ PARÇADAN OLUŞUR? DEBRİYAJ SETİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Debriyaj seti nedir diye konuşmadan önce, debriyaj nedir diye bakarsak; araç sürüş sırasında debriyaj pedalına kuvvet uygulanırken oluşan baskı üzerinde bir basınç meydana gelir. Bu basınç balatanın boşa çıkmasına neden olur.  

Balata boşa düşen, motorun ortaya çıkardığı güç tekerlere ve şanzımana aktarılamaz hale gelir. Gücün kesilmesiyle birlikte vites rahatlıkla kullanılabilir hale gelecektir.

Ayağın debriyaj pedalından çekilmesiyle beraber debriyaj balatası tekrardan baskı ve bilya arasında sıkışmaya başlayacaktır. Motorun ürettiği güç tekrardan şanzımana ve tekerlere ulaşmaya başlayacaktır. Bu sırada nazikçe gaz pedalına baskı kuvveti uygulayarak gücün bu kısımlara iletilmesi sağlanır. Ayrıca debriyaj seti fren aşamasında da devreye girmektedir. Frene ve debriyaj pedalına aynı anda basılarak aracın güç iletimi kesilir

 

Çok fazla parçadan oluşan debriyaj mekanizması ;   araç içerisinde debriyaj pedalı ile başlar ve şanzımanda baskı balata ile sonlanır.  

Debriyaj sisteminin, halk arasında da ‘’debriyaj seti’’ diye tabir ettiği bir tamir kiti vardır.

Debriyaj seti denilen paketin ana parçaları; debriyaj baskı plakası ve debriyaj balatasıdır. Bu ikili ayrılmaz bir bütündür ve buna bağlı olarak debriyaj seti diye satılır.        

Fakat bu setin içerdiği ürünler her aracın marka ve modeline göre farklılıklar göstermektedir  

 

Bu ikilinin haricinde araçların kullandıkları diğer sistemlere göre (şayet eski tip yaylı rulman kullanıyor ise) debriyaj rulmanı da setin içine dahil edilebilir. Debriyaj setinin en kapsamlı olan hali ise volan dişlisinin de sete dahil edilmiş halidir. Bu çok nadir görülen bir settir. Genel olarak araçta bulunan volan tipi bozulmaya ve aşınmaya yatkın olan farklı bir teknolojiye sahipse ( oynar volant ) o zaman volan dişlisinin dahil olduğu setleri piyasaya sürüyorlar.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Debriyaj Teli için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA