Toplam 101 Ürün

DEBRİYAJ TELİ NEDİR? DEBRİYAJ TELİ NE İŞE YARAR? DEBRİYAJ TELİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? DEBRİYAJ TELİ HANGİ MALZEMEDEN ÜRETİLMİŞTİR?


Debriyaj teli, eski model araçlarda bulunan bir parçadır. Debriyaj pedalına aktarılan kuvvet, teli gerer ve çatalın hareket etmesini sağlar.

Bu sebeple şanzıman boşa çıkar ve vites değişebilir hale gelir. Genellikle eski model araçlarda rastlanan bu sistemin artık yerini hidrolik yapıya sahip debriyaj sistemi almıştır. Hidrolik sistem sayesinde daha kolay ve yumuşak bir kullanım sağlanmaktadır. Eski model araçların debriyaj pedalları hidrolik sisteme göre çok serttir ve buna bağlı olarak kullanımı da bir hayli zordur. Debriyaj teli zamanaşımı ile eskiyip kopabilir ve bu gibi durumlarda vites geçişi yapılamaz dolayısıyla araç kullanılamaz hale gelir. Yapılması gereken, tek şey debriyaj telinin değişimini gerçekleştirmektir.

Debriyaj pedalının sertleşmesi ; debriyaj teli, hava değişiklikleri gibi nedenlerden paslanmaya ve korozyona uğrayabilir. Bu gibi durumda debriyaj pedalı normalde olması gerektiğinden daha sert olacaktır ve böyle anlarda telini yağlamak geçici bir çözüm olarak sunulabilir ancak yapılması doğru olan tek şey, debriyaj telinin en kısa süre içinde değişimidir. Debriyaj tel ayarının kaçması   araçların debriyaj sistemini(baskı balata) zamanla aşındırır. Bu mekanizma aşındıkça , aşınmaya bağlı olarak aracın kavrama noktası değişecektir. Telli debriyaj pedal sistemine sahip araçlarda kavramanın en iyi hale gelmesi için belirli periyotlar aralığında ayar yapılmalıdır.

Aracınızın kavrama anında, debriyaj pedalının konumu olması gerekenden yukarıda ise ayar yapılarak bu durum düzeltilebilir fakat tel ayarı çok fazla sıkıldığında bu durumun tam tersi de olabilir. O zaman araç vitese geçemeyecek ve debriyajın ayrılmadığını ve devreden çıkabileceğini fark edeceksiniz.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Debriyaj Diski için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA