...

DİREKSİYON POMPA KAYIŞI (V KAYIŞI / ŞARJ KAYIŞI / ALTERNATÖR KAYIŞI) NEDİR? DİREKSİYON POMPA KAYIŞ NEDİR?


                                                                                                                                                                                                                             

Direksiyon pompa kayışı için; araç motorlarının içinde v ile triger kayışı bulunmaktadır ve Motor içinde bulunan v kayışının kopma ihtimali çeşitli sorunlara yol açabilir. V kayışı sebebiyle krank dişlisinde üretilen güç klima, devirdaim, alternatör ve hidrolik direksiyon pompasına rahat bir şekilde aktarabilir. Aynı zamanda v kayışı da araç kaputunu açtığımız zaman alt kısımda kolaylıkla görülebilir. V kayışı ise triger gibi kapakla da gizlenemez.

Araçlarda bulunan akünün şarj edilmesi ve soğutma suyunun devirdaim yapılması için v kayışı kullanılmaktadır. V kayışı bu işlevlerin yanı sıra hidrolik direksiyon için gereken enerjinin iletimini sağlaması ile de bilinir. Üstelik eski model araçlarda v kayışı sayesinde fan çalıştırılabilir , v kayışı olmadığı zamanlarda araçlardaki elektronik sistemler de çalışmaz ve farklı sorunlarla karşılaşılabilir. Özellikle eski tip araçlarda v kayışının kopma durumlarında , direksiyonların sertleştiği de görülmektedir.

 

Eğer v kayışı koparsa ne olur?

V kayışı birçok donanımın çalışmasını sağlayan araç için çok büyük öneme sahip bir kayıştır. Triger kayışı gibi koptuğu zamanlarda motora zarar vermez fakat aracınızın sizi   yolda bırakmasına sebep olur. V kayışının kopma belirtileri arasında bariz olarak ; akü lambası yanması, klimanın çalışmaması, arabanın hararet yapması, hidrolik direksiyonun sertleşmesi, motorun sürüş esnasında stop etmesi ve bir daha çalışmaması vb. Gibi belirtiler mevcuttur.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Avara Kolu için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA