Toplam 26 Ürün

DİSTRİBÜTÖR KAPAĞI NEDİR? DİSTRİBÜTÖR KAPAĞI ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Distribütör kapağı adından da anlayacağınız üzere distribütörün üst kısmında göz ile görülebilen ve tüm bu sistemi örten bir kapaktır ve parçanın aşağı kısmında tevzi makarası bulunur. Ateşleme bobinlerinden iletilen elektrik ilk olarak distribütör kapağında toplanacaktır. Ardından kapağın içindeki tevzi makarasının yardımıyla uygun bir sıralama yaparak akımı gerekli yerlere iletir.

Akü ortalama olarak 12-14 volt aralığında bir elektrik üretir ve bu elektrik voltajı bujilerin çalışabilmesi için yeterli değildir. Burada devreye distribitör girer ve aküden çektiği elektrik voltajını yükselterek distribitör kapağında bulunan buji kablosu yardımıyla bujilere iletir. Bu iletim sayesinde ateşleme sisteminin en önemli parçalarından birisi olan distribitör kapağı maruz kaldığı dış ortam yüzünden zamanla iletkenliğini kaybeder ve arıza vermeye başlar

 

Distribütör kapakları çok sık arıza gösteren ve devamlı değiştirilmesi gereken bir parça değildir ama yinede aşağıda yazılı olan belirtilerden birini görürseniz göz ardı etmenizi tavsiye etmeyiz.

 

Distribütör kapağı arıza belirtileri :  

  • Gaza basıldığı zaman tekleme yapan bir motor

  • Yüksek gerilim nedeniyle motordan elektrik kaçağının belirtisi olarak çıtırtı seslerinin gelmesi

  • Distribütör kapağı iletkenliğini yitirdiği zaman enerji akımı doğru bir şekilde sağlanamaz ve motor sürüş halinde olsa bile stop edebilir.

  • Distribütör ve distribütör kapağında bir hata varsa motor arıza lambası yanacaktır


Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Kondansatör için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA