Fiyat Aralığı
  Toplam 3 Ürün

  DİYOT TABLASI NEDİR ? DİYOT TABLASI GÖREVLERİ NELERDİR? DİYOT TABLASI ÇALIŞMA PRENSİBİ NEDİR? DİYOT TABLASI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?


  Diyot nedir? Görevi çeşitleri ve çalışma prensibi

  Diyot, elektrik akımını tek yönde geçirip, karşıt yönde geçirmeyen elektronik devre elemanıdır. Tüm elektrik/elektronik devrelerde kullanılırlar ve otomotiv sektöründe alternatörler için   alternatif akımı doğru akıma çevirmek adına kullanılır. Motorlu araçlar için tesisat gerilimi doğru akım sayılır, akü doğru akım kaynağıdır ve alıcıları doğru akım ile çalışır; bu sebep ile elektrik akımının doğru akıma çevrilmesi gerekir.  

  Diyotların çalışma prensibi ve yapısı

  Diyotlar, p ve n yarı iletken katmanlardan üretilen devre parçalarıdır. Diyotlar;   p ve n katmanlarından üretilen yarı iletken kristalinden yapılmıştır. N katmanına bağlı uca katot, p katmanına bağlı uca anot denir.

  Pozitif diyotlar; pozitif yüklü elektrik akımını geçirir ama negatif yüklü elektrik akımını geçiremez. Negatif diyotlar ise negatif elektrik akımını geçirir ama pozitif yüklü elektrik akımını geçiremez.  

  Doğrultucu diyotların bu uzanımından yararlanılarak, alternatif akım, doğru akıma çevrilir.

  Alternatif akımın doğru akıma çevrilmesi

  Diyotların elektrik akımını tek bir yönde geçirip, tersi olan diğer   yönde geçirememe özelliğinden faydalanarak, alternatörün yarattığı alternatif akım, doğru akıma çevrilir. Bu işlem için alternatörün arka kapağında bulunan diyotlardan destek alınmaktadır. Diyotlar; alternatörün statör uçlarında üretilen üç fazlı alternatif akımı doğru akıma çevirme görevini üstlenirler.

  Diyot çeşitleri nelerdir ?

  • Normal diyotlar

  • Işık yayan diyotlar (led: light emmiting diode)

  • Foto diyotlar (ışıkla çalışan diyot

  • Zener diyotlar

  • Yüksek gerilim diyotları

  • Yüksek güçlü diyotlar


  Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Konjektör için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
  HEMEN ARA