Toplam 80 Ürün

EGR VALFİ NEDİR? EGR VALFİ NASIL ÇALIŞIR? EGR VALFİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? EGR VALFİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?


EGR valfi elektropnömatik özelliğe sahip bir valftir. EGR valfi ; mor bölmesinde bulunur ve egzoz gazı devridaim işlemini yönetmek için kullanılır. EGR sistemi, motor içine giren taze havanın düşük oranda yanmış egzoz gazı ile etkileşime girmesini sağlayarak motorun yanma odasındaki yanma sıcaklığını ve fazla olan oksijen miktarını azaltır.

EGR, nitrojen oksitlerin ortaya çıktığı yüksek yanma ısılarını azaltarak nox emisyonunun düşürülme görevini üstlenmiştir. Modern motorlarda EGR borusu hem motorun emme gücünü azaltmak hem de atık gazın bazı sürüş anlarında yanmaya olan pozitif etkisini kullanmak için üretilmiştir.

Peki EGR valfi arızaları nelerdir diye düşünürsek; EGR valfi zaman aşımı ile egzoz gazlarına bağlı olarak kurum yapabilmektedir. Dolayısıyla EGR valfinin temizlenme zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. EGR valfi borusunda kömür tozuna benzeyen kurum birikmesi durumu bu parçanın yanlış çalışmasına ve bu da zamanla bozulmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden EGR valfi bakımı ve temizliği doğru zamanlarda yapılmalı, gerekli durumlarda ise değişimi yapılmalıdır.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Egzoz Contası için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA