Toplam 95 Ürün

EGZOZ MANİFOLD NEDİR?   EGZOZ MANİFOLD ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? KAÇ ÇEŞİT EGZOZ MANİFOLD VARDIR? EGZOZ MANİFOLD CONTASI NEDİR?


Egzoz manifold, içten yanmalı motorların çalışabilmesi adına havaya ihtiyaç vardır. Bu sebeple motorun içerisine hava girmesini sağlayan,   araçlarda hava akımını kontrol eden ve kirlenen havayı dışarıya atan sistemler vardır. Genel olarak manifold ismiyle betimlenen bu sistemlerde kendine özel görevleri olan bir   çok farklı parçalar yer alır. Manifold, bir çeşit boru sistemidir ve tek borunun başka borular ile birleşmiş haline denir. Araç parçaları içerisinde farklı manifold türleri bulunur. Bunlardan en önemlileri egzoz ve emme manifold 'dur.  

Emme manifoldu: motora giren havanın motora taşınabilmesinden sorumludur. Yanma işleminin ardından ise egzoz manifoldu devreye girer.

Egzoz manifoldu: motorda bulunan yanmış gazların dışarı salınmasını sağlayan parçaya denir. Silindirin içinde yer alan egzoz manifoldları   genellikle yüksek egzoz sıcaklıklarına direnç gösterebilen alaşımlı dökme demirden üretilir fakat alternatif olarak paslanmaz çelik egzoz manifoldları da kullanılır.

Egzoz manifoldu görev açısından yorumlandığında bir tür tahliye parçası olarak nitelendirilebilir. Motor içerisinde bulunan yakıtın yanması sonucu oluşan atık gazı motorun dışına çıkarmakla görevlidir. Motorun içinde biriken pis hava emme manifoldu tarafından emilme işlemine alınır ve sonra egzoz manifolduna yönlendirilir. Bu sistem içerisinde kirli havayı araç haznesinden alarak dışarıya yönlendirir. Fakat yeni nesil araçlarda oluşan bu kirli hava bir filtre sisteminden geçerek dışarıya öyle salınır ama aracın modeli, yaşı, veya markası ne olursa olsun egzoz manifoldunun görevi hep aynıdır.

Eğer egzoz manifoldunda bir hasar var ise motorun çalışma verimi düşecektir. Bu durumu göz ardı eder ve gerekli bakımı yaptırmadığınız takdirde motor istenilen hıza ulaşabilmek adına daha fazla hava almaya çalışacaktır ve bu eylem yakıt kullanımını arttırmaya başlar. Motorun içine giren hava verimli bir durumla kullanılmadığı için tüketilen yakıt miktarında artış rağmen motor istenilen güç ile çalışamaz. Egzoz manifoldunda oluşan herhangi bir arıza durumunda normalden daha fazla yakıt tüketen fakat daha düşük verimle çalışan bir araç karşı karşıya kalınır.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Karbüratör için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA