Toplam 13 Ürün

KAM MİLİ  (EKSANTRİK MİL) NEDİR? EKSANTRİK MİL ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? KAM MİLİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Kam mili ya da diğer adıyla eksantrik mili, patlamalı motorlarda subapların zamanında açılıp / kapanmasını sağlayan, üzerinde kamlar bulunacak şekilde, küresel grafitli dökme demir veya çelik alaşımlarından presle dövülerek ya da dökülerek tek parça olarak yapılan millerdir. Mil üzerinde muylular, kamlar ve hareket verme dişlileri vardır. Kam milinin görevi, silindire gaz girişi ve çıkışına izin veren subapların (valflerin) zamanlamasını sağlamaktır. Sıkıştırma zamanı ya da yanma zamanı esnasında valflerin açık olmasını ve yine aynı şekilde, emme ve egzoz zamanlarında da da valflerin kapalı olmasını istemezsiniz. Eksantrik mili görevi işte bu zamanlamayı yapmaktır.

Eksantrik mil hareketini krank milinden dişli / zincir yada kayış (triger kayışı)   yardımı ile alır. Krank mili ve kam mili arasındaki aralık çok yakın ise dişli teması ile hareket aktarılır. Bu sistem dişli ile aktarma arasındaki en sorunsuz sistemdir fakat sıra tipli silindirleri olan motorlarda bu pek de mümkün olmamaktadır çünkü arada ki mesafe dişli ile iletilmeyecek kadar fazladır. V tipi motorlarda dişli / sıra tipli motorlar da ise triger kayışı veya zinciri kullanılır. Eğer triger kayışı kopar veya sıyırırsa bu motorda telafisi olmayan hasarlara yol açabilir.

Kam mili hareketini krank milinden dişli, zincir veya kayış yardımıyla alır. Kullanılan kayışın ismi, motorun hayati parçaları arasında anılan triger kayışıdır. Krank mili ile kam mili arasındaki mesafe çok yakınsa dişli teması ile hareket aktarılır. Dişli ile aktarma aslında en verimli ve sorunsuz sistemdir fakat silindirleri sıra tipli olan motorlarda bu mümkün olmamaktadır. Çünkü aradaki mesafe dişliyle aktarılamayacak kadar fazladır.Zincir de kopma kayışa nazaran daha nadir görülmektedir eğer bir kopma yaşanırsa bile araç kendiliğinden stop ederek motora zarar gelmesi engellenir.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Eksantrik Keçe için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA