Toplam 57 Ürün

TRİGER SETİ (EKSANTRİK SETİ / ZAMANLAMA KAYIŞI) NEDİR?


TRİGER SETİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?  


Triger seti ve ya eksantrik seti olarak da bilinen zamanlayıcı kayışı araç parçası, motorun kusursuz bir şekilde çalışması için gerekli olan en önemli araçlardan biridir. Eksantrik seti olarak da bilinen bu set; aracın performans ve subap zamanlamalarını ayarlayamaktadır. Triger seti nedir denildiğinde aklımıza genel olarak bir ara bağlantı noktası ve iletim yolu (iletim sistemi) gelmektedir.

Bu teçhizat (eksantrik seti) araçlar için en önemli etkenlerdendir. Araç içerisinde birçok farklı görevi sağlamak için birbiri ile irtibat halinde çalışan ve hayati önem taşıyan parçalar bulunmaktadır. Triger seti bu donanımlardan biridir. Motorun içerisinde bulunan krank mili ile eksantrik mili arasındaki bağlantı işlemini triger sağlar. Triger seti pistonların emme ve egzoz supaplarının da senkronize çalışmasını sağlayacak şekilde faaliyet sürdürebilmesi için sağlam olması gerekmektedir

Krank milinin dönmesiyle beraber triger görevine başlar ve hareket kam miline aktarılır. Neden bir diğer adının da zamanlama kayışı olduğu bu noktada anlaşılmaktadır. Eksantrik mili subapların açılma ve ya kapanmalarını sağlamak için emme - ateşleme - egzoz döngüsü işlemlerini sorunsuz şekilde sürdürebilmektedir. Böyle durumlarda motordan güç alarak hareket işlemi kazandırılır ve devamlılığı sağlanır. Böyle durumlara genel olarak bakıldığında triger kayışının veya triger zinciri kopması durumunda araç için çok büyük hasarlar meydana gelmektedir. Triger seti ne zaman değişmelidir sorusuna gelindiğinde ise, net bir zaman aralığı yoktur. Her araç için üreticisi tarafından farklı bir km değeri belirtilmiştir. Fakat genel olarak bakıldığında 64.000km veya 96.000km de bir değişimler yapılmaktadır. Ancak normal şartlar altında eksantrik seti için 3 yıl olduğunu da belirtmişlerdir. Yani yeni alınan bir araç dahi olsa bayide 3 yıl bekletilip öyle satılır ise alıcı tarafın eksantrik setlerini kontrol ettirmesi gerektiği de bilinmektedir.  

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Eksantrik Mili için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA