Toplam 6 Ürün

TRİGER ZİNCİRİ (EKSANTRİK ZİNCİRİ / ZAMANLAMA ZİNCİRİ ) NEDİR? TRİGER ZİNCİRİ NEDİR? EKSANTRİK ZİNCİRİ NEDİR? TRİGER ZİNCİRİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Triger kayışı , Eksantrik zinciri veya Zamanlama zinciri olarak bilinen bu parça ; Triger zinciri ve triger kayışı arasında ki temel fark yapı malzemesidir. Triger zincirinin hammaddesi metaldir , metal malzemeler ile üretilmiştir, triger kayışı ise kauçuk bir malzemeden üretilmiştir. Dolayısıyla triger zinciri daha ağır , daha gürültülü, daha

dayanıklı ve uzun ömürlü iken triger kayışı daha sessiz ve daha hafiftir.

 

Triger zinciri nedir?

V tipi motorların (içten yanmalı motorların) hepsinde triger zinciri / eksantrik zinciri / zamanlama zinciri mevcuttur. Bu zincirlerin ömrünü uzatmak için triger zincirlerinin yağ bakımlarının doğru zamanda yapılması oldukça önemlidir. Araç fabrikalarının tercihlerine göre bir takım araç modellerinde eksantrik zinciri varken kimilerinde triger zincirine göre daha yeni sayılan triger seti bulunur. Eksantrik zincirler (triger zincirleri) aracın motor yapısı ve modeline göre tekli, ikili veya üçlü olabilmektedir. Motorun içindeki ateşlemenin başarılı olabilmesi için motorun uygun miktarda hava ve yakıt karışımına ihtiyacı vardır. Bunun için de motor valflerinin tam ve doğru zamanda açılıp kapanması gerekir. - valfleri doğru zamanda açıp kapatabilmesi için krank mili ile eksantrik milinin beraber aynı hızda dönmesi gerekir. Bu birlikte dönme senkronizasyonunu yaratan ise triger zinciridir. Bu sebeple de zamanlama zinciri olarak da adlandırılır.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Eksantrik Ekipmanları için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA