Toplam 33 Ürün

EL FRENİ KOLU NEDİR?  


Araçların temel güvenlik ekipmanlarından biri olan el freni;her araçta bulunan ve gelişen otomotiv sektörü ile beraber daha elektronik bir hal almıştır.

Araçlarda, el freni araç park halindeyken aracı hareketsiz tutmak için kullanılan bir parçadır. El freni yeni nesil araçlarda daha nadir görünse de elle çalıştırılan, normalde orta konsolda bulunan kol şeklinde bir parçadır fakat nadir de olsa sürücü koltuğu ile kapı arasında bulunabilir. El freni, basit bir mantıkla arka disk yada fren ayaklarını bir kablo yardımıyla tutar ve otomobil park halindeyken ileri/geri kaymasını engeller. Otomatik şanzımanlı araçlarda acil durumlar yada ani durma ihtimalleri için tasarlanmıştır. Modern fren sistemleri ile birlikte fren arızalarında da büyük bir azalış görünmektedir. Bu nedenle yine de olası ihtimalle bir fren arızasında tekerleklerin kilitlenmesini engellemek ,hızı yavaşlatmak adına sürücü   el frenini yavaşça devreye almalıdır.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Fren Balatası için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA