Toplam 3 Ürün

EMNİYET KEMERİ NEDİR? EMNİYET KEMERİ ÖNEMİ NEDİR? EMNİYET KEMERİ NE İŞE YARAR?


Emniyet kemeri hafif bir şekilde ileri/geri oynatılırsa, kilit mekanizması dişliden ayrılır ve eski pozisyonuna döner. Böylelikle kemer, yavaşça açılabilir ya da geri sarılabilir.

Piyasada bulunan bütün araçlarda istisnasız olarak kullanılan emniyet kemerleri tamamen analog bir yapıya sahiptir; yani içlerinde herhangi bir dijital sensör veya devre bulunmaz. Doğal olarak kemerin kilitlenip kilitlenmeyeceğine garanti veren hiçbir   mekanizma bulunmamaktadır. Kemerin kilitlenmesine neden olan tek şey, kemer sistemi içinde bulunan bir adet pasif kilittir. Emniyet kemerinin salınma ve sarılma miktarına hakimiyet kuran dişlinin altında küçük bir kilit sistemi   bulunur. Kemere hızlı bir şekilde kuvvet uygulandığında ya da kaza anında, bu kilit sisteminin   bir parçası olan genellikle gümüş renge sahip olan bir bilye ileri doğru fırlar. Bu fırlama hareketi esnasında, mekanizma içinde bulunan kilit yukarı doğru çekilir ve kemer salınımını kontrol eden dişliye takılır. İşte bu esnada emniyet kemeri kilitlenip olduğu yerde sabit bir şekilde kalır, böylece yolcu ileri doğru fırlamaktan korunur.  

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Fıskiye Ekipman için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

 
HEMEN ARA