Toplam 11 Ürün

FAN TERMİK NEDİR? FAN TERMİĞİ NASIL ÇALIŞIR? FAN TERMİĞİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Fan termiği, araçlarda bulunan, radyatör soğutma fanını işlevsel olarak çalıştıran kısımdır. Motorun sıcaklığını baz olarak, bu ısı akışına bağlı bir şekilde soğutma fanının tam kapasitede çalışmasını sağlar. Böylece fan, maksimum soğutma yapabilmek için ihtiyaç duyduğu miktarda havayı radyatöre yönlendirir. Motor sıcaklığı ise istenilen seviyeye düştüğünde ya da motor normal sıcaklıkta çalışmaya başladığı zaman, fan termal koruması fanı belli bir oranda keser ve güç korunmuş olur. Fan termiği , motor soğutma sisteminde kritik bir rol oynar ve genellikle uzun süreler boyunca kullanılabilen fan termiği , maruz kaldıkları aşırı sıcaklık nedeniyle nadir de olsa zarar görebilmektedir. Fan termiği   aşırı ısınmaz ise, soğutma sistemi de buna bağlı olarak düzgün çalışmayabilir ve motor aşırı ısınmaya başlar

Fan termikleri iki grup olarak ayrılmıştır :

1- termal fan termiği : motor sıcaklığını ölçen bimetal termostatik bobine sahip olan bu termikler fanı max verimlilikte kullanarak fanı sadece gerekli durumlarda çalıştırır. Yani : sıcaklık düşük olduğunda fan kapatılır , sıcaklık yüksek olduğunda ise sahip olduğu bobin vesilesiyle fanı su pompasına bağlar ve fana dönme hareketi kazandırır.  

2- termal olmayan fan termiği : bu termikler su pompası şaftı ile tahrik edilir . Su pompası şaftı döndüğü sürece fan termiği de fanını döndürür. Termallere göre maddi açıdan daha uygun olan bu termikler su pompası şaft hızının %30 - %60 oranı hızla dönerler  

Yeni bir fan termiği alma aşamasında iseniz parçanın aracınıza uyumlu olduğundan emin olun. Ürün özelliklerini ve   ürününüzün dönüş hızını kontrol etmelisiniz. Bu dikkatinize binaen alacağınız fan termiğinin doğru sıcaklıklarda devreye girip devreden çıkacağına emin olabilirsiniz ve en önemli nokta olarak dayanıklı malzemeden imal edilmiş bir fan termiği almaya dikkat etmelisiniz. Böylece sık sık fan motorunuzu yenilemek zorunda kalmazsınız.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Fan Davlumbazı için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA