Toplam 196 Ürün

FAR NEDİR? FAR NE İŞE YARAR? FAR ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? KAÇ ÇEŞİT FAR VARDIR?


Far, motorlu taşıtlarda kullanılan aydınlatma sistemine ait olan parçaya verilen isimdir. Farlar, temelde gece sürüşü sırasında yolu aydınlatmak, aracın görünmesini   ve karşıdan gelen sürücüyü uyarmak sağlamak maksadıyla kullanılır. Aynı zamanda gündüz farkları da   görüş mesafesinin düştüğü hava ve yol şartlarında benzer amaçla kullanılabilir.

Farlar genel olarak uzun far, kısa far ve park lambası olmak üzere 3 teknik özelliğe sahiptir. Aynı zamanda farlar estetik olarak da araca bir değer katar. Farların aracın sınıfına , modeline ve kullanım amacına göre işlevleri ve görünümleri   farklılık göstermektedir. Ayrıca kimi araçlarda sinyal ışıkları, farlara monte edilerek kullanılırken bazı araçlarda xenon farlar ya da led farlar gibi farklı teknolojilerden faydalanılır. Ayrıca farlar araç güvenliği ve sürüş konforu açısından çok önemli bir parça olduğu için temizliklerine ve bakımlarına hususen dikkat edilmelidir.

otomobil far çeşitleri 3 grupta incelenebilir :  

  1. Reflektör far :

  2. Projektör (mercekli) farlar :  

  3. Adaptif farlar :


 

Far ampulü çeşitleri 3 grupta incelenebilir :

 

HALOJEN FARLAR

Halojen farların en belirleyici özelliklerinin başında aşırı ısı üretmeleri ve sarı renk olmaları geliyor. Diğer ampul çeşitleri ile kıyaslandığı zaman nispeten daha ucuz olan halojen ampullerin bir takım dezavantajları da mevcut. Halojenler lambalar diğer lambalara göre daha kısa ömürlü olmasının yanı sıra daha kıt bir görüş mesafesi sunuyor.

XENON FARLAR

Xenon gazı ile dolu olan ampullerin en göze çarpan özelliği parlak beyaz ve mavimsi bir ışık yaymaları. Bu sebepten dolayı halojenlere göre biraz daha az ısı oluşturuyor. Fakat xenonların istenen ışık seviyesine ulaşabilmeleri için yeterli ısıya ulaşmaları yani bir miktar zaman geçmesi gerekiyor. Uzun dalga boylarına sahip , dağınık ve parlak bir ışık yaydıkları için özellikle gece sürüşleri adına güvenli bir yolculuk sunuyor. Halojen farlara oranla daha uzun ömürlü olan xenon farların ömrü takribi olarak 2000 saat civarındadır. Genellikle estetik bir görünüm amacıyla daha çok   tercih edilen bu ampul çeşidi , maliyet anlamında halojen ile led ampullerin arasında yer alıyor.

LED FARLAR

Led ampuller yani ışık yayan diyot anlamına gelen farlar birçok sebepten dolayı otomobil sürücüleri arasında giderek daha beğeniliyor. Halojen ve xenon'lara kıyasla çok daha yeni bir teknoloji olan led ampullerin en büyük avantajlarından biri de daha az enerji kullanması ve daha uzun ömürlü olmalarıdır. Ön ve arka farların yanı sıra gösterge ışıklarında bile kullanılan led farlar, normallere nazaran daha lüks araçlarda tercih ediliyor. Özellikle   fren lambaları ve sis farlarında da kullanılan led’ler selektör ışıklarında en verimli performansı veriyor.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Far Beyni için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA