Toplam 79 Ürün

SİNYAL KOLU NEDİR? SİNYAL KOLU NASIL ÇALIŞIR?


Sinyal kolu, taşıtların dönüşlerini yayalara ve diğer sürücülere belirtmesi için kullanılan ve direksiyon kolonuna monte edilen parçaya sinyal kolu denir. Ayrıca, araç uygulamasına bağlı olarak gece ve gündüz farlarını, hız sabitleyici , sis farlarını ve diğer bileşenleri aktifleştirmek için de kullanılmaktadır.

Kontak anahtarı açıldığında, sigorta kutusundan , sinyal kolu rölesine elektrik akımı gönderilir. Flaşör, sinyal lambalarına giden ve   devreyi açıp kapatmayı sağlayan bir anahtar rolü üstlenir. kolun aşağı yada yukarı durumuna bağlı olarak bir devre tamamlanır ve ardından elektrik akımı sağ yada sol sinyal lambalarına ve en son olarak gösterge panelindeki ışıklara gönderilir. Aynı zamanda flaşör , sinyal lambalarının faal olduğunu sürücüye bildiren "çıt çıt" seslerinden de sorumludur.

Sinyal kolunu aşağı yönlü çekmek sol sinyal lambalarını, yukarı yönlü çekmek ise sağ sinyal lambalarını etkinleştirir. Far anahtarı açıkken kolu geriye doğru iterseniz uzun farlar aktive olur. Kolu kendinize ani hareketler ile   doğru çekip bıraktığınızda ise "selektör" denilen eylem gerçekleşir.  

Bunlara ek olarak, 2011 yılında Ford tarafından otomotiv sektörüne sunulan yeni bir özellik daha vardır. Sinyal koluna minik bir dokunuş yaptığınızda etkinleşen ve sadece üç kez yanıp sönmek için programlanan sinyal lambaları geliştirilmiştir. Bu işlev, kendi kendini iptal eden sistemin aksine sinyal lambası üç kez yanıp söndükten sonra   farlar otomatik olarak kapanır. Bu özellik, keskin dönüşler için değil , şerit değiştirmek amacıyla kullanılır ve sürücünün yola odaklanmasını sağlar.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Reflektör için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA