Toplam 6 Ürün

FAR CAMI NEDİR? FAR CAMI NE İŞE YARAR? FAR CAMI ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? KAÇ ÇEŞİT FAR CAMI VARDIR?


Far camı, 1980’li yıllarda farklı ülkelerde araç farlarında çoğunlukla kullanılan dikdörtgen ve yuvarlak yapının kullanımı , yayaların güvenliği açısından sıkıntılı ve aerodinamik kaygılara neden olduğu sebebiyle kaldırılmıştır. Otomotiv sektöründe ki bu far çeşitleri çoğunlukla cam malzemeden üretilirken bu tarihlerden itibaren cam malzeme yerine polikarbon plastik kullanılmaya başlandı.

Farlarda camın yerine   polikarbon malzemenin kullanılmasının asıl amacı polikarbonun cama oranla daha hafif olması ve   aracın genel ağırlığını bir miktar da olsa azalttığı gösterilebilir. Aynı zamanda aracın aerodinamik yapısına katkı sağlayacak şekilde üretime elverişli olması, kırıldığı anlarda araca ve karşı tarafa cam kadar zarar vermemesi, üretiminin daha kolay, hızlı ve ucuz olması önemli tercih sebepleridir.  

Polikarbon plastik malzeme mikroskobik ortamda incelendiği zaman   göze ilk olarak sünger benzeri gözenekli yapısı çarpar. Genel anlamda bakılacak olursa mat görünüme de tam olarak bu yapı neden olmaktadır. Ayrıca bu yapının amacı ise hafiflik ve sağlamlığın aynı anda sağlanabilmesidir.

Araçlar üzerindeki belki de en önemli parçalardan birisi olan farların amacı, havanın aydınlık olduğu anlarda diğer araçlar tarafından daha net bir şekilde fark edilmesi ve havanın karanlık olduğu zamanlarda da aracın önünün aydınlatılmalıdır. Bilinen en büyük yanlışlardan biri ise farların sadece akşam vakitlerinde açılmasıdır. Sürücüler farlarını gündüz vakitlerinde de açmalıdır.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Far Eleman için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA