Fiyat Aralığı
  RENAULT
  FIAT
  DACIA
  TOFAŞ
  YIL
  MOTOR HACMİ
  YAKIT TÜRÜ
  Kullanıcı Değerlendirmeleri
  Toplam 980 Ürün

  FREN BALATASI NEDİR? FREN BALATASI ÖMRÜ NEDİR? FREN BALATASI DEĞİŞİMİ NASIL OLUR? FREN BALATASI FİYATLARI NELERDİR?


   Fren balataları seramik, organik ve metal olmak üzere üç gruba inceleniyor. Çevreye duyarlı organik fren balataları diğerlerine göre daha sessiz ve daha az aşınma yaratmaları nedeniyle öne çıkıyor. Fakat organik olanlar, metal olanlara kıyasla daha az ömürlü oluyor. Seramik fren balataları üretim açısından pahalı maliyetlere neden olsa da düşük ses seviyesi ve aynı zamanda asla toz/atık vb. Madde bırakmaması ile dikkat çekiyor. Metal fren balatası ise ısıya ve zorlu şartlara daha dirençli olması nedeniyle en yaygın olan fren balatası çeşididir fakat diğer ikisi ile kıyaslandığında çok daha gürültücü olarak nitelendirilir.

  Konu güvenlik olunca bir aracın en önemli sistemlerinin başında fren mekanizması geliyor. Fren mekanizmasının en önemli parçalarından biri ise fren balatasıdır. Üstlendiği görev sayesinde fren balatalarının bakımını periyodik olarak yapmak çok önemlidir.. Fren sistemi hareket halinde bulunan aracın hızının düşürülmesini sağlayan, fren pedalı yardımıyla aldığı kuvveti tekerlek sisteminde bulunan balatalara ileten bir yapıdır. Fren balatası için bu sistemde pedala basıldığı an diske yada kampanaya sürterek aracın hız düşürmesini sağlayan parça diyebiliriz.

  Araçlardaki en önemli güvenlik aksamı olan fren balatasından beklenen en temel özellikler şunlardır;

  • Sabit sürtünme performansı

  • Yüksek mekanik dayanıklılık

  • Düşük gürültü seviyesi

  • İklim koşullarından etkilenmemesi

  • Sürtünme katsayısının fren basıncı

  • Hız ya da sıcaklıktan bağımsız olması

  • Düşük aşınma kapasitesi


   

  Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Fren Diski için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
  HEMEN ARA