Toplam 265 Ürün

FREN DİSKİ NEDİR? FREN DİSKİ ARIZALARI NASIL ANLAŞILIR?


Fren diski, fren yapılırken fren pedalından lastiklere uzanan bir mekanizma devreye girer. Bu fren sisteminin en önemli parçalarından biri olan fren diski frene basıldığı andaki hızı azalan aracın sağa veya sola kaymaması, düzgün bir güzergah üzerinde yavaşlama işlemini durma eylemine getirebilmek için diskler kullanılır. Fren balataları bu diskler ile etkileşime girerek aracın durmasını ya da yavaşlamasını sağlar.  

Otomobilin en çabuk yıpranan ve sık aralıklarla değiştirilmesi gereken parçalarından biri olan fren diskleri belirli periyotlarla kontrol edilmezse, sürüş güvenliği açısından, tehlikeli durumlar yaşanabilir. Mesela, fren diski ayarı doğru olmadığında araç, kontrol dışı olarak sağa yada sola çekebilir ve böyle bir surum akan bir trafikte çok ciddi sorunlara yol açabilir  

FREN DİSKİ ARIZASI NASIL ANLAŞILIR?

Araç kullanırken hissedilen bazı farklılıklar fren disk arızaları konusunda uyarabilir mesela; fren diskinde bir bozulma veya arıza var ise fren yapılırken fren pedalında titremeler oluşacaktır fakat bu sadece belirtidir. Fren diskinde bir sorun olup olmadığını anlamanın en kesin ve net yolu aracı bir en kısa sürede bir servise götürmektir.

 

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Fren Ekipman için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA