Toplam 9 Ürün

FREN HİDROLİĞİ NEDİR? FREN HİDROLİĞİ NE İŞE YARAR? FREN HİDROLİĞİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Fren hidroliği yağı sıvısıyla çalışan sistem ile birlikte fren pedalına uygulanan kuvvet, basınca dönüşür ardından bu basınç tekerlere iletilir. Bu iletim ile beraber balatalar baskı işlemini diskler üzerinde gerçekleştirmiş olur ve araç frenlenmiş olarak durma eylemine geçer. Araç güvenliğinin en önemli noktası fren sistemidir. Araçlar yavaşlama ve durma gereksinimlerini fren sistemleri sayesinde gerçekleştirirler . Bu mekanizmanın temel çalışma prensibini basit olarak anlatmak gerekirse ”baskı eylemine”   dayanır denilebilir. Pedal sayesinde yapılan baskı kampanaya yada disklere balatalar aracılığıyla iletilir. Frenleme anında sistemin rahat ve sorunsuz bir biçimde görevini yerine getirmesi için bir sıvı veya yağ kullanımında gerekmektedir. Bu sırada ise fren hidroliği kavramı karşımıza çıkar.   Fren hidroliği adı verilen bu sistem sürücü tarafından gerçekleştirilen frenleme eyleminin, araçta bulunan fren mekanizmasına eşit oranda iletilmesini sağlar.  

Fren sisteminin çalışması sırasında meydana gelen sürtünme, parçaların ısınmasına sebep olur. Bu sürtünmeye bağlı ortaya çıkan ısının dezavantajlarını min. Seviyeye indirmek amacıyla hidrolik yağı kullanılmaktadır. Yağ sayesinde sistem, yüksek ısılara rağmen rahatça çalışabilir. Hidrolik yağının kalitesi güvenli bir sürüş için oldukça önemlidir. Frenleme kuvvetini doğrudan etkileyen yağ performansı, frenleme sırasında balataların disklere doğru zamanda baskı yapmasına imkan verir. Aksi halde geç yada az baskılı fren kalitesi oluşabilir. Bu durum ise aracı, sürücüyü, yolcuları ve çevrede bulunan canlı, cansız varlıkların güvenliklerini tehlikeye atar.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Fren Kaliperi için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA