Toplam 114 Ürün

FREN KALİPERİ NEDİR? FREN KALİPERİ NEDEN BOZULUR? FREN KALİPERİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? FREN KALİPERİ FİYAT NEDİR?


Aracı yavaşlatmak yada durdurmak   için balatalar, disk ve hidrolik sistem ile beraber hareket eder. Çoğu aracın fren sisteminde önler disk ve arkalar kampanadır. Kimi araçlarda ise aracın dört tekeri de disk fren sistemidir. Bir aracın bütün lastikleri disk fren ise 4 tekerde de fren kaliperi olmalıdır. Eğer araç iki disk ve iki kampanaya   sahipse, yalnızca önlerde kaliper olacaktır.

Fren kaliperi, disk fren mekanizmasının en kıymetli parçalarından biridir. Pedala basıldığı an fren hidroliği basıncı ana silindir içinden kalipere gönderilir. Bu davranış kaliper içindeki pistona basınç uygular ve ardından fren balatalarını disklere doğru iter. Fren kaliperi, jantlara dışarıdan bakıldığı zaman diski sarmış gibi görünen, frenleme eylemini meydana getiren hidrolik bir aksamdır.    

FREN KALİPERİ NEDEN BOZULUR?

Fren kaliperlerinin bozulmasına en önemli etken olarak sürtünmeden kaynaklanan ısıdır diyebiliriz. Bu ısı zamanla   fren kaliperi içerisindeki contalara zarar verir. Fren sistemi hidrolik yapıda bir sistem olduğu için parçalarda sürtünme ve aşınmaya bağlı bozulmalar yaşanabilir. Ayrıca fren kaliperleri paslandığında veya kirlendiğinde aracınızı ustaya götürmeniz gerekir.

FREN KALİPERİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Frenlerden anormal gıcırtı sesleri geliyorsa

  • Sürüş sırasında frene bastığınız zaman, araç sert bir şekilde sağa yada sola çekerse

  • Frene hafifçe basıldığı zaman süngerimsi bir şekilde zemine kadar iniyor ve fren pedalı yumuşarsa

  • Fren hidroliği sızıntıları yaşanırsa

  • Fren pedalı bırakılırken sağa sola sallanma oluyorsa


En kısa sürede fren kaliperlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Fren Kampanası için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA