Toplam 31 Ürün

FREN KAMPANASI (TAMBURLU FREN) NEDİR? FREN KAMPANASI ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? FREN KAMPANASI NEDİR?


Fren kampanası; merkezden dışarı yönlü sıkıştırma işlemini gerçekleştirerek arka tekerleklerin dönüş hızını yavaşlatan fren mekanizmasının geneline verilen addır.  

Fren kampanaları, ön tekerleklerde bulunan disk fren tertibatı kadar güçlü bir frenleme işlemi yapamaz. Fren kampanalarının amacı aracı durdurmak değil aracın savrulmasını engelleyerek aracın dengeli bir şekilde durmasını sağlamaktır.  

Kampanalı fren sistemi nedir?

Bir çift fren pabucu ile birlikte aracın hızını düşürmek için kullanılan, bazı araçların tekerleklerinin iç tarafına takılan, içi boş, dairesel ve dökme demirden yapılan tamburuna fren kampanası denir. Bu nedenle "tamburlu fren" olarak da bilinir. Fren kampanası esasen kampanalı fren mekanizmasının yalnızca dışarıdan görünen kısmıdır. Fazlasıyla karmaşık olan sistemin yalnızca tek bir parçasıdır. Fren kampanası, tekerleklerle doğru orantılı olarak döner bu yüzden bağımsız hareket etmesi söz konusu değildir. Kampananın iç yüzeyi, fren tertibatını sağlayan birkaç temel aksesuardan oluşur.

Günümüzde kullanılan modern araçlarının genelinin dört tekerleğinde de disk frenler kullanılır. Fakat bazı temel başlangıç donanımına sahip araçlar, maliyetleri düşürme amacıyla önde disk, arkada ise kampana fren sistemini kurarlar. Çoğu otomotiv sektörü markası, disk frene geçmenin maliyetlerini ciddi derecede arttırdığını söyleyerek kampanalı frenlerden vazgeçemiyor. Önde kısımlarda disk ve arka kısımlarda kampana kullanılmasının sebebi ; ağırlık dağılımı ile ilgilidir. Bir çok otomobilde , aracı yavaşlatmak ve durdurmak için ön fren kullanır, arka frenler ise hem aracı yavaşlatmak, dengesini sağlamak, hem de savrulmasını önlemek için kullanılır.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Fren Limitörü için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA