Toplam 7 Ürün

FREN LİMİTÖRÜ NEDİR? HER ARAÇTA FREN LİMİTÖRÜ VAR MI? FREN LİMİTÖRÜ ARIZALARI NELERDİR?


Fren limitörü; elektronik fren sistemine sahip olmayan otomobillerde kullanılan bir mekanizmadır. Fren limitörünün görevi, fren pedalına basılma anında kademeli ve dengeli bir şekilde yavaşlamayı sağlayarak aracı durdurmaktır. Fren limitörü tekerlere durma işlemi için dengeli bir kuvvet uygulamaktır. Aksi halde yani fren limitörüne sahip olmayan veya bozuk olan bir araç, özellikle araç hızlı bir şekilde kullanılıyorsa durmak istediğinde savrulur hatta takla atabilir. Fren limitörü, uygulanan kuvvetin şiddetini %20 oranında azaltarak savrulmayı önler.

ABS olmayan araçlarda frenleme işlemi önde disk - arkada kampana ile yapılır. Fakat kampana diske göre daha hafif bir tutuş sergiler. Sürücüler aniden frene bastığında (genellikle yüksek hızda) ön taraf atik bir şekilde dururken arka taraf öne nazaran daha yavaş durur. Bu da savrulmaya hatta hızınız ile doğru orantılı olarak takla atmaya sebep olur. Yaşanabilecek bu tarz tehlikeli anlara engel olmak adına kampana ile disk yapısını dengelemek için fren limitörü icat edilmiştir.  

HER ARAÇTA FREN LİMİTÖRÜ VAR MI? / FREN LİMİTÖRÜ ARABANIN NERESİNDE?

ABS fren sistemi olmayan araçlarda fren limitörü kullanılıyor. ABS fren sistemi, fren limitörü denen parçanın işlevini yapacak şekilde yenilenmiş bir teknoloji sunar.   Kısaca; ABS sistemine sahip olmayan, ön disk ve   arka kampana frenli araçlarda fren limitörü vardır. Ön ve arka frenler arasındaki hidrolik yağ hattında fren limitörünün bulunur.  

FREN LİMİTÖRÜ ARIZALARI :

Frene kuvvet uygulandığında aracın kayması, istenen zaman dilimi içerisinde yavaşlama ve durma yapamaması gibi pek çok emare ile fren limitörü arızası kendini sürücüye gösterir. Fren limitörü arızası genellikle, fren kaynaklı diğer arızaların belirtileri ile benzer belirtiler gösterir. Bu nedenle teknik anlamda uzman, deneyimli ve gerekli malzemeye sahip kişiler tarafından bakılmalıdır.

Mekanik bir parça olan fren limitörü, zaman geçtikçe aşınabilir ve okside olabilir. Buna bağlı sorunlar oluşacağı gibi içinde yaylardan herhangi biri kopmuş olabilir. Yüksek hızlarda araç kullanılırken sıklıkla frenleme yapmak bu parçanın zarar görmesine veya daha çabuk yıpranmasına neden olabilir.  

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Fren Merkezi  için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA