Toplam 45 Ürün

FREN MERKEZİ NEDİR? FREN MERKEZİ GÖREVLERİ NELERDİR? FREN MERKEZİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Fren merkezi frenlemenin oranını belirler misalen saatte 150 km hızla giderken karşımıza bir cisim atladığında durmakla, şehir içinde kırmızı ışığı gördüğümüzde durmak arasında fark vardır değil mi? Doğal olarak bu farkı sürücü belirler ama farkı şudur ki; ani bir şekilde fren pedalına basarak durdurmakla veya hafif bir basınç uygulayarak yavaşça durmak arasındaki fark önemlidir. Bizim pedala uyguladığımız basınca istinaden oluşan kuvveti fren merkezi hidrolik basınca çevirir ve oluşan bu basınç eğer araçta disk tipi frenleme varsa kalipere, kampanalı frenleme tipi varsa da fren silindirine gönderilerek balatanın hangi oranda sıkılması gerektiğini belirler.

Fren mekanizması diğer bilinen adı ile de fren silindiri; frenleme anında tepkimenize dayanarak oluşan kuvveti ileten önemli parçaların başında bulunur. Arabada fren silindiri olmaz ise aracı durduramazsınız.

Fren merkezinin görevlerini sıralayacak olursak;

  • Fren düzeneğinde hidrolik basınç oluşumunu yaratır.  

  • Fren balatalarında seviye azalması ihtimalinde basınç arttırılır ve durma işlemi oluşur. Basıncın arttırılması demek fren hidrolik depo seviyesinin bir miktar azalması demektir. Depoda bir eksilme görüyorsanız balatalarınız bitiyor olabilir veya hidrolik özelliğini kaybediyor demektir. Bu sebeple en kısa sürede seviyesini tamamlayıp kontrol ettirmelisiniz.

  • Sıklıkla hava değişimi görülen yerlerde basınç farklılığı oluşur. Bu değişimlere genellikle İç Anadolu bölgesinde daha sık rastlarız.

  • Frenleme isteğinize olumlu yanıt alarak aracımızı istediğimiz oranda yavaşlattığımız veya durdurduğumuz eylemlerin ardından tekrar hareket etmek istediğimizde fren merkezi bu kez hidrolik basıncı ivedi şekilde düşürür ve frenlemeyi ortadan kaldırarak aracın hareketine imkan verir.


Fren merkezi yaptığı işlemleri iç kısmında bulunan 2 adet piston yardımı ile yapar. Bu pistonların yardımı sayesinde iki ayrı şekilde frenleme sistemi kazanılmış. Merkezin üst kısmında fren hidrolik yağ deposu vardır ve bu sayede sistemdeki yağ ihtiyacı kolaylıkla karşılanabilir. Frene basıldığında hidroliği kullanarak basınç arttırılır ve araç durur. Ayak frenden çekildiğinde ise hidroliği çekerek tekrar depoya yönlendirir ve aracın hareketine imkan verir .

FREN MERKEZİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Fren merkezi arızası aracın kullanım şartlarına ve modeline göre değişkenlik gösterse de ortalama olarak 150.000-200.000 km aralığında arızalar başlayabilir. Tabi ki bu veriler kullandığınız alana ve kullanım tarzımıza göre de farklılık gösterebilir. Mesela; araç ile sürekli uzun yol yapıyorsanız frene çok sık basılmayacağı için ömrü uzar. Tersi bir şekilde sürekli şehir içinde araç kullanıyorsanız,fren yapma sıklığınız artacağı için fren merkezinin ömründe azalma yaşanacaktır.

FREN MERKEZİNİN ARIZA BELİRTİLERİ;  

  1. Fren pedalına basıldığında geri bırakmayabilir    

  2. Fren hiç tutmayabilir

  3. Frene basınca savurup çekme yapabilir  

  4. Kirlenmiş fren hidroliğine dikkat edin

  5. Fren arıza lambanız yanabilir


Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Fren Silindiri için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA