Toplam 171 Ürün

FREN SİLİNDİRİ NEDİR? FREN SİLİNDİRİ KAÇ GRUPTA İNCELENİR?


Fren silindiri ve fren ana merkez silindiri olarak 2 grupta incelenir.

Tekerlek fren silindiri, kampanalı frene sahip arabadaki hidrolik fren sistemine ait parçadır. Her fren kampanasının arka tarafında bir tekerlek silindiri mevcuttur. Fren pedalına kuvvet uygulandığında, hidrolik fren sıvısı basıncı, tekerlek silindirini genişleterek fren pabuçlarını tambura iletilerek zorlar ve sürtünme sayesinde aracın yavaşlamasına sebep olur. Tekerlek silindiri, işlenmiş bir boşluğa sahip bir adet dökme demir silindirdir ve fren sıvısı oradan orta bölüme geçiş yapar. İçinde sıvı basıncı meydana geldiğinde iki küçük metal pistonun her iki tarafı da dışarı doğru zorlanır.  

Fren ana merkez silindiri; tüm modern araçlarda fren sistemi içerisinde bulunan bir parçadır. Güvenlik setinin yanında bulunur ve çoğunlukla fren servosuna bağlıdır. Fren pedalına kuvvet uygulandığı zaman bir çubuk, fren sıvısını fren yoluna iten pistonu ana silindir içinde öne ve geriye doğru iter. Bileşenin içinde normal olarak iki piston olmasına rağmen sadece bir ana fren silindiri vardır. Fren ana merkez silindirinin gövdesi, dökme demir yada alüminyum alaşım   gibi metalden dökülür.  

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Fren Aksesuar Seti   için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA