Toplam 43 Ürün

GAZ KELEBEĞİ (BOĞAZ KELEBEĞİ) VE EKİPMAN NEDİR? GAZ KELEBEĞİ ARIZASI NASIL ANLAŞILIR? GAZ KELEBEĞİ NASIL TEMİZLENİR?


Gaz kelebeği; motorun içine giren havanın oranını kontrol eden parçadır. Bu parça çoğunlukla benzinli araçlarda kullanılır. Dizel araçlarda da bulunur fakat çalışma prensibi benzinliye göre daha farklıdır. Emme manifolduna girecek havanın miktarını düzenlemekle görevlidir ve halk arasında boğaz kelebeği olarak da bilinmektedir.

Gaz kelebeği ne işe yarar?

Benzin vasıtası ile çalışan araçların hareket edebilmesi için yakıtın hava ile karışarak motorun içinde yanması gerekir. Bu sebeple de motor sisteminde hava döngüsü sağlayan önemli bir kaç parça vardır. Gaz kelebeği de bunlardan biridir ve motorun düzgün çalışmasını sağlar. Sürücü gaza bastığı zaman, konum sensöründen ecu (elektronik kontrol ünitesine) bilgi aktarılır. Ecu sistemi de bu eylemi gaz kelebeğine aktararak bu parçanın açılmasını sağlar.   Bu sayede sürücünün belirlediği gaz miktarı motor sayesinde hıza dönüşebilmek için ihtiyaç duyulan havayı motorun içine alır.

 

Gaz kelebeği arızası nasıl anlaşılır?

Gaz kelebeğinde arıza oluştuğu zaman aracın yakıt yakma ve hava alma sistemlerinde hatalar oluşabilir. Bu arıza belirtileri :

Gösterge panelinde bulunan motor arıza ışığı yanabilir hava akış oranında sorun yaşanırsa aracın motor aksamında bir sorun varmış gibi görünebilir.

Motora dolması gereken hava yeterli miktarda alınamaz ise araç düzgün çalışmaz. Marşa ilk basıldığında aracın geç çalıştığını fark edebiliriz.  

Eğer aracınız rölantideyken sürücü gaz vermediği halde rölanti değerinde dalgalanmalar yaşanıyorsa ve gerektiği gibi sabit kalmıyorsa gaz kelebeğinde bir arıza olduğunu düşünebilirsiniz.  

Gaz kelebeği nasıl temizlenir?

Belirli periyotlarla boğaz kelebeği parçasının temizlenmesi gerekir. Çünkü emme manifolduna benzer yapıya sahip bu parça, hava akımı ve motorda yanan yakıtın görevleri sebebi ile zamana bağlı olarak kirlenebilir. Bu da araç adına performans düşüklüğü yaratır ve zamanaşımı ile motora zarar verebilir. Gaz kelebeğinin temizliği konusundaki önemli kısımları ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Temizlik esnasında bir uzmandan yardım alınması gerekir çünkü gaz kelebeği fazla hassas bir parçadır ve bu yüzden düzgün ve nazik bir şekilde temizlenmesi gerekir.

  • Gaz kelebeğinin temizlenmesi için sökülmesi gerekir. Hava filtresi ve emme manifoldu ile aynı yerde bulunan parça nazikçe söküldükten sonra içindeki ve etrafındaki artıklar özenli bir şekilde temizlenmesi gerekir.

  • Temizlik işi bittikten sonra özel parçalar yardımı ile gaz kelebeğinin sökülen yere sabitlenmeli ve fabrika ayarları araca tekrardan tanıtılmalıdır.


Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Basınç Müşür ve Sensörü için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA