Toplam 10 Ürün

GAZ PEDALI NEDİR? GAZ PEDALI ÇEŞİTLERİ NELERDİR? GAZ PEDALI ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Her araçta bulunan ve demirbaş olarak bilinen gaz pedalı, tüm araçlarda mevcuttur. Otomobile oturduğumuz zaman ayaklarımızın altında olan bu pedal, fren ve debriyaj pedallarının yanında bulunur. Bütün motorlu taşıtlarda aracın hareket ve hız kazanması için kullanılan bu pedal, sürüş sırasındaki ilk mesaj sistemidir. Motorlu taşıtlarda hızın belirlenmesi yada hızı yöneten parça gaz pedalıdır. Gaz pedalına kuvvet uygulayarak hızlanmaya başlayan aracın süresini ise   yakıt türü, lastik, model, zemin, ve motorun gücü belirler. Basıncı pedaldan çekerken, fren sistemi devreye girer.  

GAZ PEDALI NEDİR?

Araçların hareket edilmesi ya da hızlanması için   farklı etken bileşenlerin bir araya gelmesiyle gerçekleşir ve bu hareket sistemlerinin ilk sinyali gaz pedalı tarafından iletilir. Manuel araçlarda gaz pedalı debriyaj ve fren ile birlikte, otomatik araçlarda fren pedalı ile birlikte bulunur.

GAZ PEDALI ÇEŞİTLERİ HANGİLERİ?

Gaz pedalları araçlarda farklı tasarımlar ile karşımıza çıkarken, her aracın gaz pedal kendine özgü bir stil ile tasarlanmış durumdadır. Genellikle Japon ve Amerikan arabalarında gaz pedalları tependen gelirken, alman araçlarında tabandan gaz pedallarına yer verilmektedir.  

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Pedal Lastiği için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA