Toplam 64 Ürün

GAZ TELİ NEDİR? ARAÇ GAZ TELİ NEDİR? GAZ TELİ ARIZASI NEDİR?


Gaz teli çok fazla bilinen bir parça olmasa bile araçta bulunan bazı arıza belirtileri sebebi ile bu parça ile er ya da geç tanışabilirsiniz.  

Araç mekanizmalarında birçok değişik parça yer almaktadır. Aracın araca gerekli ivmeyi kazanması ve hızlanmasını sağlamak için gaz teli denen parçadan yardım yapılmaktadır. Gaz teli yaygın olarak bakıldığında gaz pedalına basıldığı süre içerisinde çalışan ve aracın ivmesini ayarlayan bir teldir. Gaz teli motor ve gaz pedalı arasındaki enerji iletimi sağlamaktadır. Bu sebeple zaman aşımı içerisinde kullanıma bağlı olarak arızalar yaşanabilmektedir. Bu aşınma dolayısıyla aracın durmasına ve çalışmamasına kadar ilerleyen bir durumla karşılaşabiliriz.  

Gaz telinin çalışma sistemi, ilk adım olarak sürücünün gaz pedalına kuvvet uygulaması ile gerçekleşir. Gaz pedalına basılması durumunda tel eyleme geçer ve motora ihtiyacı olan işlevi iletir. Bu işlemlere bağlı olarak motor kontrol ünitesi aldığı veriye göre motorun çalışma durumunu kontrol eder ve gerekli olan hızı sağlar. Gaz teli arızası gibi vb. Durumlar oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken önemli durumlardır. Bu tarz durumlarda aracı min. Seviyede kullanarak en kısa zaman içerisinde oto servise götürmeniz gerekecektir çünkü gaz teli; debriyaj ve fren ile bir bütün olması sebebiyle olası hatalar tüm sistemi etkileyecek bir olaydır.

Gaz teli arızası nedir?

Günümüz modern araçlarında teknoloji en büyük nimetlerinden olsa bile eski sisteme sahip aralar hala kullanılmaya devam etmektedir ve edecektir. Geçmişten bugüne kadar varlığını sürdüren gaz teli, araçların içinde bulunan   gaz pedalı ile direkt bağlantı yapmak adına kullanılmaktadır. Pedal basımı, takılı kalması gibi birçok durumun önüne   gaz teli ayarı ile geçebilirsiniz. Her ne kadar geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarsa bile arızalanma durumları da oldukça geneldir. Gaz teli arızası gibi durumunda aracın vereceği tepki çok önemlidir.  

Gaz teli arıza belirtilerinin en başında;

  • Gaz pedalına basılma durumlarında ortaya çıkacaktır. Mesela; yumuşak olarak basılan bir gaz pedalı yapılan hızın sürücü ekranına yansıtılan göstergesini bozabilir. Bu ve olası bir durumda gaz teli sarkık(gevşek) konuma gelmiş olabilir ve en yakın zamanda ayar alınmasına ihtiyacı vardır.

  • Bu durum haricinde gaz teli arızasının en büyük diğer belirtisi ise gaz telinin kopmasıdır. Gaz telinin kopması durumunda araç çalışmayacak ve doğal olarak hareket edemeyecektir. Bu sebeple aracınızda gaz pedalı sorunları olması durumunda aracınızı hemen bir oto servise götürmeniz en doğrusu olacaktır.  


Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Isı Sensörleri için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA