Toplam 39 Ürün

GERİ VİTES MÜŞÜRÜ NEDİR? GERİ VİTES MÜŞÜRÜ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Geri vites müşürü ana amaç olarak araç geri vitese alındığı an uyarı ışıklarının aktif şekilde sağlar. Araç mekanizması içerisinde bulunan geri vites lambalarının çalışmasını kontrol etmek için kullanılan mekanik cihaza geri vites müşürü denir. Araç geri vitese takıldığında geri vites ışığının aktive olmasını sağlayarak sürücülerin ve yayaların uyarılmasına yardımcı olur.

Geri vites müşürü arızası nasıl anlaşılır?

Geri vites müşürü yukarıda da belirttiğimiz üzere geri vites lambaları ile ilişki içindedir; bu sebeple müşür arızaları çoğunlukla geri vites lambalarından anlaşılmaktadır.

Geri vites lambaları ara sıra yanıyor, araç   geri viteste olmadığı halde yanıyor ise ya da hiç yanmıyorsa bu durum geri vites müşürünün kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu konu fazlasıyla önem arz etmektedir aksi halde yanlış yanan veya yanmayan lambalar diğer sürücüleri ve yolcuları yanlış yönlendirecektir.

Geri vites müşürü ne işe yarar?

Geri vites müşürü ana amaç olarak araç geri vitese alındığı an uyarı ışıklarının aktif şekilde sağlar.

Bununla birlikte büyük kamyonet ve kamyon vb. Görüş alanı kısıtlı bazı araç modellerinde yaya ve diğer sürücülerin dikkatini çekmek için kullanılan uyarı sesinin de aktive edilmesini sağlamaktadır.

Geri vites müşürü çok sık arıza veren bir parça değildir; fakat yanlış lamba tepkileri sizi ve çevrenizdekileri tehlikeye attığı için arıza oluştuğunda zaman kaybetmeden geri vites müşürünün yenilenmesi gerekmektedir.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Vites Ara Mili için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA