Toplam 1377 Ürün

HAVA FİLTRESİ NEDİR? HAVA FİLTRESİ EKİPMANLARI NELERDİR? NASIL ÇALIŞIR? NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKİR? HAVA FİLTRELERİ NEDEN BOZULUR? HAVA FİLTRESİ ARIZASI NASIL ANLAŞILIR? HAVA FİLTRESİ NE SIKLIKLA DEĞİŞTİRİLMELİDİR?


Hava filtresi; araç motorunu ve gücünü etkileyen en önemli parçalarından biri olan ; dışarıdan motor içine girebilecek, yakıtın yanmasını sağlayan aynı zamanda havanın temizlenmesinden sorumlu filtreye denilmektedir. Bu sayede araca daha temiz bir hava girişi sağlanır ve motora yabancı partikül veya başka zararlı maddelerin girmesi engellenmiş olur. Yeni nesil araçlarda kullanılan hava filtreleri çoğunlukla kâğıt elemanlı filtrelerdir. Bunların yanı sıra performans hava filtreleri de bulunmaktadır. 5 mikron hassaslık seviyesinde olan bu hava filtresi parçalar çok küçük olsa bile bu parçacıkları süzerek araç performansını en üst seviyeye çıkarır. Araç motorunun daha dizgesel ve daha yüksek güç ile çalışmasını sağlayan hava filtresi; araç gücünü ve motor performansını etkileyen en önemli parçalarından biridir. Aracın hareketi için gerekli olan enerji doğrultusunda motora giren hava, hava filtresi yardımıyla temizlenir ve sistemin daha verimli bir şekilde çalışmasına katkı sağlar.  

Hava filtrelerinin öne çıkan diğer özellikleri ise:

  • araç motoruna yabancı partikül girişi engellenerek aracın daha sağlıklı bir şekilde ve istenilen performansı doğrultusunda çalışması sağlanmış olur.

  • motora girme ihtimali olan yabancı partikül ve zararlı maddeleri süzdüğü gibi aynı anda araca düzenli olarak hava girişinin sağlanmasına destek olur.

  • aracın ideal düzeyde hareket etmesi desteklendiği için gaza çok fazla basılmasına gerek kalmaz ve böylece yakıt tüketimi standart bir düzeyde tutulabilir.


Hava filtreleri neden bozulur?

İçten yanmalı motorlarda hava filtreleri, araca giren hava miktarının istenilen düzeyde tutulmasını ve motora zararlı maddelerin girişini de engeller. Bu şekilde araç motorunun kusursuz bir şekilde çalışması sağlanmış olur. Fakat hava filtresinin bozulması halinde araç istenilen verimlilikte   ve düzeyde çalışmayacaktır. Bunun en önemli nedenlerinin başında filtrenin kullanım süresinin dolması veya hava filtresinin uzun süre temizlenmemesi gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Bu gibi durumlarda hava filtresi arıza ihtimali olabildiği için en kısa sürede aracınızı bir servise getirmenizi öneririz.

Hava filtresi arızası nasıl anlaşılır?

Aracın hava filtresi arızalanır ise motora gerekli miktarda hava girişi sağlanamayacaktır. Böyle durumlarda, gaz pedalına basıldığı zaman alışık olunan tepki gerçekleşmez ve dolayısıyla aracın hızını alması da çok daha fazla zaman alır. Ayrıca, yanma beklenilen oranda gerçekleşmediği   için yakıt tüketimi normalden fazla olacaktır. Bu ve benzeri durumlarla karşılaştığınızda aracınızı teknik servise kontrol ettirmeli ve hava filtresinin temizlenmesini fakat temizlik çözüm değil ise en kısa sürede filtrenizi yenisi ile değiştirmenizi öneririz.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Polen Filtresi ve Ekipmanları   için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA